a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePrzemysłowe farby posadzkowe do 2024 – raport

Przemysłowe farby posadzkowe do 2024 – raport

Za sprawą rosnącego uprzemysłowienia krają rozwijających się coraz większe jest również zapotrzebowanie na przemysłowe farby posadzkowe. Zdaniem analityków Global Market Insights ich rynek do roku 2024 ma już przekroczyć wartość 6,1 mld €.

przemysłowe farby posadzkowe raport

Przemysłowe farby posadzkowe są dziś stosowane m.in. w zakładach przetwórstwa żywności. Fot. MichaelGaida / pixabay.com

Warunki makroekonomiczne są dziś dla producentów farb posadzkowych bardzo sprzyjające. Rośnie uprzemysłowienie – zdaniem Asia Development Bank w latach 2010-2020 kraje azjatyckie zainwestują w sumie 7,9 bln € w rozwój infrastruktury, by zwiększyć stopień uprzemysłowienia i urbanizacji. To oznacza wzrost liczby zakładów produkcyjnych, co napędzi z kolei rynek przemysłowych farb posadzkowych.

Przemysłowe farby posadzkowe są szeroko wykorzystywane w zakładach przetwarzających żywność i napoje, gdzie pozwalają zachować wysoką jakość, czystość i higienę. A ponieważ z powodu rosnącej urbanizacji zmieniają się nawyki konsumpcyjne – żywność przetworzona staje się dostępna dla coraz większej części populacji – branża spożywcza rozwinie się, a tym samym wzrośnie zapotrzebowanie na posadzki.

Epoksydy i poliuretany

Jeśli chodzi o materiały, największy udział mają obecnie epoksydy. Stanowią one ponad 50% rynku, a do roku 2024 udział ten ma jeszcze rosnąć w tempie 6% rocznie. Ich zalety to doskonała adhezja, wytrzymałość mechaniczna oraz odporność chemiczna. Są stosowane szeroko w przemyśle chemicznym, olejowo-gazowym, przetwórstwie żywności oraz na sprzęcie ciężkim.

Swój udział pod kątem przychodów będą jednak zwiększać również poliuretany – w tempie 6,3% rocznie do roku 2024. Zasługą tego jest rosnące zapotrzebowanie na farby wolne od rozpuszczalników, głównie w magazynach, zakładach produkcyjnych, ośrodkach produkcji elektroniki.

Rynek jest rozproszony

Ponad 20% przychodów ze sprzedaży przemysłowych farb posadzkowych generuje Ameryka Północna. Rozwojowi tamtejszego rynku sprzyjają rygorystyczne przepisy dotyczące standardów higienicznych przy produkcji żywności i napojów. Bardzo szybko rozwijać się będzie jednak rynek azjatycki – w tempie 8% do roku 2024 – ponieważ mieści się tam wiele zakładów produkcyjnych z branży przetwórstwa żywności, ciężkiego sprzętu i maszyn, logistyki czy chemii.

Rynek jest dosyć rozproszony i działa na nim dużo małych firm. Spośród tych większych najważniejsi gracze to między innymi PPG Industries, Axalta, Sherwin-Williams, Kansai Paints, BASF, AkzoNobel i 3M.

Źródło: Global Market Insights