a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePrzejęcia na rynku farb – czego się spodziewać?

Przejęcia na rynku farb – czego się spodziewać?

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że w branży farb w roku 2017 nastąpił prawdziwy szał zakupów – prawie co tydzień otrzymywaliśmy wieści o nowym przejęciu. Podobnie było w pierwszej połowie 2018. Portal European Coatings przypomina najważniejsze tegoroczne transakcje i pyta eksperta, czego jeszcze możemy się spodziewać na rynku.

przejęcia rynek farb

Fot. Clker-Free-Vector-Images / pixabay.com

Jeśli chodzi o transakcje pierwszej połowy tego roku, dwóch ważnych przejęć dokonał AkzoNobel – tajskiej firmy Powdertech oraz rumuńskiej Fabryo. Koncern umocnił w ten sposób swoją pozycję w dziedzinie farb proszkowych i architektonicznych. Hempel dokonał strategicznego przejęcia 65% udziałów niemieckiego producenta farb architektonicznych J.W. Ostendorf, niemiecka firma Siegwerk kupiła brazylijskie Tupahue Tintas, zaś Tikkurila sprzedała swoje oddziały na Bałkanach (w Serbii i Macedonii) lokalnemu partnerowi, firmie Zorka Color.

Dokonano również kilku ważnych przejęć w sektorze surowców (między innymi arabski Sabic kupił 25% udziałów Clarianta), klejów, produktów budowlanych i sprzętu pomiarowego. Ponadto zawarto kilka kontraktów w zakresie dystrybucji.

Znikają średnie firmy

O komentarz na temat obecnej sytuacji, jeśli chodzi o przejęcia, oraz prognozy na najbliższe miesiące portal European Coatings poprosił Bena Scharffa – dyrektora zarządzającego Grace Matthews, firmy oferującej usługi doradcze dla wytwórców i dystrybutorów z branży chemicznej i materiałowej. Jak zauważył ekspert, w branży farb i powłok liczba transakcji dokonanych w pierwszych pięciu miesiącach roku 2018 jest zbliżona do tej zeszłorocznej (36 i 34), ale już na polu żywic i polimerów dzieje się w porównaniu z ubiegłym rokiem dużo więcej (38, w porównaniu z 22). Trend ten ma się utrzymać.

W sektorze farb i powłok prognozowana jest szczególna aktywność wśród największych i najmniejszych graczy. Ze względu na silną konsolidację rynku istnieje natomiast ryzyko zaniku firm średnich, takich z przychodami między 50 a 500 mln $. W ostatnich miesiącach ich liczba drastycznie spada.

Oczy zwrócone na gigantów

Dochodzi również do megaprzejęć, takich jak przyłączenie amerykańskiego Valspara do Sherwin-Williams. Czy będzie ich więcej? Można się tego spodziewać, ponieważ dla dużych firm jest to doskonały sposób na rozszerzenie swojej obecności geograficznej, pozyskanie nowych technologii oraz kluczowych klientów.

Oczy specjalistów zwrócone są obecnie na PPG, AkzoNobel, Axaltę, RPM oraz kilku ogromnych wytwórców z Azji. Eksperci spodziewają się, że w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy dojdzie do połączenia niektórych z tych firm. Ponadto w sektorze farb i powłok z pewnością coraz bardziej agresywnie działały będą fundusze typu private equity.

Źródło: european-coatings.com