REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Przeciwporostowy taninian cynku

Jako nowy środek przeciwporostowy zaproponowano ekstrakt z taninianu cynku. To środek pochodzenia naturalnego, otrzymany z rośliny nazywanej korzeniarą.

taninian cynku

Tanina potrzebna do ekstraktu została pozyskana z korzeniary Rhizophora apiculata.
Fot. wildsingapore / Foter.com / CC-BY-NC-ND

Taninian cynku otrzymano z taniny, której źródłem była korzeniara Rhizophora apiculata. Jego wzmocniony ekstrakt jako środek przeciwporostowy dodawano w różnych ilościach do farby epoksydowej.

Aktywność przeciwporostową oceniono na podstawie próby z fioletem krystalicznym oraz wyników testu w wodzie morskiej. Ponadto porównywano wymiary badanego elementu przed i po ekspozycji, aby ocenić, jak duży był wzrost masy wskutek porastania.

Stwierdzono, że skuteczność dodatku przeciwporostowego zależy od jego zawartości oraz od stopnia wymywania. Okazało się również, że już niewielkie ilości tanianinu cynku (2,736 mg/ml) wystarczają, żeby zahamować wzrost bakterii Bacillus cereus.

Artykuł opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings (nr 81, kwiecień 2015, str. 125-131).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA