REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Przeciwporostowe leki antyhistaminowe

Nowy pomysł na skuteczny środek przeciwporostowy to leki antyhistaminowe. Według naukowców z Chin niektóre z tych leków skutecznie zapobiegają osadzaniu się i przeobrażaniu na powierzchni skorupiaka Amphibalanus amphitrite.

przeciwporostowe leki antyhistaminowe

Fot. sally_monster / Foter.com / CC BY-NC-ND

Całkiem niedawno donosiliśmy o propozycji badaczy z Singapuru, którzy w roli środka przeciwporostowego widzą popularny lek przeciwko biegunce. Pojawił się kolejny dość oryginalny pomysł – wykorzystanie w tej funkcji przyjmowanych przez alergików leków antyhistaminowych.

Propozycja ta ma solidne naukowe podstawy. Stwierdzono, że kontrola procesu osadzania się na podłożu oraz przeobrażania larw wąsonoga Amphibalanus amphitrite ma ścisły związek z neuroprzekaźnikami, na które działają niektóre leki.

Naukowcy z Chin przebadali 35 substancji wpływających na neuroprzekaźniki i stosowanych jako farmaceutyki. Okazało się, że aż 18 spośród nich skutecznie zapobiega osadzaniu się larw skorupiaka na podłożu. Szczególnie duże nadzieje badacze pokładają w antagonistach receptora H1, takich jak triprolidyna, loratadyna, azelastyna, antazolina i klemastyna.

Więcej na ten temat w artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Experimental Marine Biology and Ecology.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA