a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweProjekt Refucoat – nowe opakowania z biotworzyw

Projekt Refucoat – nowe opakowania z biotworzyw

Refucoat to finansowany ze środków unijnych projekt, którego celem jest opracowanie nowych technologii produkcji opakowań na żywność. W ramach niego powstała m.in. powłoka na bazie bakteriofagów, która pomaga w walce z bakteriami Salmonelli.

Refucoat projekt biotworzywa

Fot. Miroslavik / pixabay.com

Powstające w ramach projektu Refucoat procesy są innowacyjne, ponieważ wykorzystują biotworzywa. W ten sposób powstają opakowania zapewniające niezbędną ochronę żywności, a równocześnie łatwe do poddania recyklingowi.

Problemy z plastikiem

Tworzywa sztuczne należą do najczęściej wybieranych materiałów na opakowania wydłużające trwałość produktów spożywczych. Są bowiem wszechstronne, lekkie, łatwe do przetworzenia i wytrzymałe.

Zgodnie jednak z wytyczoną w 2018 roku strategią Unii Europejskiej dotyczącą tworzyw sztucznych wszystkie stosowane w krajach UE opakowania do roku 2030 muszą być recyklingowalne. Za recyklingiem przemawia również coraz większa też świadomość konsumentów w kwestii ochrony środowiska. Stąd myśl o powołaniu projektu Refucoat.

Trzy nowe opakowania z biotworzyw

Celem projektu jest opracowywanie nowych rozwiązań opakowaniowych w odpowiedzi na strategię UE. Dzięki nowym procesom produkcyjnym z wykorzystaniem bioplastików możliwe będzie pakowanie żywności w odnawialne materiały, które można poddać recyklingowi.

Wspomniane bioplastiki to polihydroksyalkanian (PHA) oraz poliglikoid (PGA). Posłużyły one do otrzymania trzech różnych systemów opakowaniowych, zaprojektowanych do pakowania świeżego mięsa z kurczaka, płatków śniadaniowych oraz przekąsek.

Powłoka w walce z salmonellą

Ważną innowacją, którą wprowadza projekt, jest również opracowanie nowej powłoki na bazie bakteriofagów. Potwierdzono, że w znacznym stopniu ogranicza ona namnażanie bakterii Salmonelli na filecie z kurczaka pakowanym w zmodyfikowanej atmosferze.

Projekt zdołał rozwiązać częsty problem opakowań z właściwościami barierowymi: by dobrze chronić żywność, opakowanie musi być wykonane z wielowarstwowych struktur, których recykling jest kosztowny lub zupełnie niemożliwy. Tymczasem wszystkie systemy opakowaniowe opracowane w ramach projektu Refucoat mogą być poddane recyklingowi oraz/lub przetworzone w kompost. To sprawia, że są cenną alternatywą dla obecnie stosowanych opakowań.

Źródło: european-coatings.com