REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Projekt Refucoat – nowe opakowania z biotworzyw

Refucoat to finansowany ze środków unijnych projekt, którego celem jest opracowanie nowych technologii produkcji opakowań na żywność. W ramach niego powstała m.in. powłoka na bazie bakteriofagów, która pomaga w walce z bakteriami Salmonelli.

Refucoat projekt biotworzywa

Fot. Miroslavik / pixabay.com

Powstające w ramach projektu Refucoat procesy są innowacyjne, ponieważ wykorzystują biotworzywa. W ten sposób powstają opakowania zapewniające niezbędną ochronę żywności, a równocześnie łatwe do poddania recyklingowi.

Problemy z plastikiem

Tworzywa sztuczne należą do najczęściej wybieranych materiałów na opakowania wydłużające trwałość produktów spożywczych. Są bowiem wszechstronne, lekkie, łatwe do przetworzenia i wytrzymałe.

Zgodnie jednak z wytyczoną w 2018 roku strategią Unii Europejskiej dotyczącą tworzyw sztucznych wszystkie stosowane w krajach UE opakowania do roku 2030 muszą być recyklingowalne. Za recyklingiem przemawia również coraz większa też świadomość konsumentów w kwestii ochrony środowiska. Stąd myśl o powołaniu projektu Refucoat.

Trzy nowe opakowania z biotworzyw

Celem projektu jest opracowywanie nowych rozwiązań opakowaniowych w odpowiedzi na strategię UE. Dzięki nowym procesom produkcyjnym z wykorzystaniem bioplastików możliwe będzie pakowanie żywności w odnawialne materiały, które można poddać recyklingowi.

Wspomniane bioplastiki to polihydroksyalkanian (PHA) oraz poliglikoid (PGA). Posłużyły one do otrzymania trzech różnych systemów opakowaniowych, zaprojektowanych do pakowania świeżego mięsa z kurczaka, płatków śniadaniowych oraz przekąsek.

Powłoka w walce z salmonellą

Ważną innowacją, którą wprowadza projekt, jest również opracowanie nowej powłoki na bazie bakteriofagów. Potwierdzono, że w znacznym stopniu ogranicza ona namnażanie bakterii Salmonelli na filecie z kurczaka pakowanym w zmodyfikowanej atmosferze.

Projekt zdołał rozwiązać częsty problem opakowań z właściwościami barierowymi: by dobrze chronić żywność, opakowanie musi być wykonane z wielowarstwowych struktur, których recykling jest kosztowny lub zupełnie niemożliwy. Tymczasem wszystkie systemy opakowaniowe opracowane w ramach projektu Refucoat mogą być poddane recyklingowi oraz/lub przetworzone w kompost. To sprawia, że są cenną alternatywą dla obecnie stosowanych opakowań.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA