REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Projekt MOBACT: powłoki vs. zakażenia szpitalne

Zakażenia szpitalne, choć w dziedzinie służby zdrowia pozostają obecnie w cieniu pandemii COVID-19, są wciąż poważnym problemem. Rozwijany właśnie przez naukowców z Hiszpanii projekt MOBACT poszukuje nowych materiałów powłokowych, które zapobiegną namnażaniu się mikroorganizmów i choć trochę poprawią sytuację.

projekt MOBACT zakażenia szpitalne

Fot. izwarm / pixabay.com

Projekt MOBACT to inicjatywa finansowana przez hiszpańską Agència Valenciana de la Innovació (AVI). W ramach niego naukowcy poszukują produktów pochodzenia biologicznego, stanowiących przyjazną środowisku alternatywę dla metali w walce z infekcjami w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

Do kilku miesięcy na powierzchni

Ze względu na swoją skalę pandemia COVID-19 znajduje się obecnie w centrum uwagi służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że zniknęły inne poważne problemy, z którymi się wcześniej mierzyła – i które wciąż niepokoją Europejskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób. Do takich problemów należą zakażenia szpitalne.

Zakażenia wywołane przez mikroorganizmy są przenoszone przez dotykanie skażonych powierzchni. W zależności od warunków niektóre mikroby są w stanie przetrwać na powierzchni nawet kilka miesięcy – pomimo, wydawałoby się, dokładnego czyszczenia.

O jedną trzecią zakażeń mniej

By rozwiązać ten problem, instytut AIMPLAS w Walencji rozpoczął program MOBACT. Oprócz instytutu w projekt zaangażowana jest też Politechnika w Walencji, firmy Lambert i Industrias Tayg oraz Instytut Badań Zdrowia Szpitala La Fe w Walencji.

Cel? Opracować technologię, która pomoże ograniczyć namnażanie mikroorganizmów na powierzchniach w otoczeniu pacjentów. A tym samym pomoże zmniejszyć ryzyko zakażenia szpitalnego o jedną trzecią.

Bakteriobójcze lakiery

Uczestnicy projektu starają się otrzymać nowy materiał oparty na aktywnych substancjach o właściwościach bakteriostatycznych i bakteriobójczych, który mógłby znaleźć zastosowanie na przykład jako powłoka na meblach i innych powierzchniach. Kolejny ważny warunek to przyjazność środowisku – badacze dążą do tego, by nowy materiał stał się alternatywą dla stosowanych obecnie standardowo w powyższych zastosowaniach metali.

W ramach projektu nowe składniki pochodzenia biologicznego zostaną poddane enkapsulacji w macierzy polimerowej, by mogły zostać wykorzystane jako wodorozcieńczalne lakiery. W późniejszej fazie badań zostaną poddane testom w prawdziwym środowisku szpitalnym. Na tym etapie oceniona zostanie ich funkcjonalność oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.

Współpraca producentów

Jak wspomniano, jednym z członków projektu MOBACT jest koncern chemiczny Lamberti. Jego zadaniem będzie opracowanie kilku formuł powłokowych zawierających różne dodatki antymikrobowe. Formuły te zostaną zastosowane na elementach z tworzywa sztucznego, drewna i aluminium wchodzących w skład wyposażenia szpitala.

Druga z firm biorących udział w projekcie, Industrias Tayg, to m.in. producent mebli i innego wyposażenia ośrodków zdrowia. To na wyprodukowanych przez nią elementach zastosowane zostaną nowe, opracowane w ramach projektu powłoki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA