a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePrawa do Vantablack przyznane amerykańskiej firmie

Prawa do Vantablack przyznane amerykańskiej firmie

Firma Surrey NanoSystems przyznała wyłączne prawa do stosowania powłoki Vantablack S-VIS amerykańskiemu przedsiębiorstwu Santa Barbara Infrared. Najczarniejsza powłoka na świecie będzie wykorzystywana do produkcji źródeł kalibracji.

Vantablack

Fot. arch. Surrey NanoSystems

Santa Barbara Infrared produkuje precyzyjną aparaturę elektrooptyczną stosowaną w przemyśle wojskowym, lotniczym oraz do przeprowadzania symulacji. Zgodnie z umową na razie aplikować będzie powłoki Vantablack w ośrodku Surrey NanoSystems w Wielkiej Brytanii, do czasu aż uruchomi specjalnie przystosowany zakład w Ameryce Północnej.

Dla Santa Barbara Infrared jest to duża szansa na rozwój swoich technologii. Również zarząd Surrey NanoSystems cieszy się z umowy – zyskuje bowiem w ten sposób silnego partnera, który wprowadzi produkt firmy na rynek amerykański.

Najczarniejsza!

Vantablack to najczarniejsza powłoka na świecie – dzięki nanostrukturze pochłania praktycznie całe światło (99,8%!), które do niej dociera, niezależnie od długości fali i niezależnie od kąta obserwacji. Przewyższa pod tym względem konwencjonalne czarne farby oraz specjalistyczne powłoki aplikowane metodą naparowania próżniowego. Powstała z myślą o zastosowaniach kosmicznych i trafiła już w kosmos – została zastosowana na satelicie do obserwacji Ziemi.

Jej sekret to szkielet z nanorurek węglowych. Jej aplikacja przebiega wieloetapowo, można ją jednak nanosić zarówno na małe, jak i duże powierzchnie, a także na obiekty 3D. Może być także stosowana na praktycznie każdym podłożu; jedyne ograniczenie polega na tym, że musi ono znieść temperatury obróbki – 100-150°C.

O prawa do niej walczą też artyści…

O powłoce Vantablack pisaliśmy już na naszych stronach. Głośno zrobiło się o niej, gdy wyłączne prawo do wykorzystania w sztuce tej idealnie czarnej farby przyznano sir Anishowi Kapoorowi.

Źródło: pcimag.com