REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Prawa do Vantablack przyznane amerykańskiej firmie

Firma Surrey NanoSystems przyznała wyłączne prawa do stosowania powłoki Vantablack S-VIS amerykańskiemu przedsiębiorstwu Santa Barbara Infrared. Najczarniejsza powłoka na świecie będzie wykorzystywana do produkcji źródeł kalibracji.

Vantablack

Fot. arch. Surrey NanoSystems

Santa Barbara Infrared produkuje precyzyjną aparaturę elektrooptyczną stosowaną w przemyśle wojskowym, lotniczym oraz do przeprowadzania symulacji. Zgodnie z umową na razie aplikować będzie powłoki Vantablack w ośrodku Surrey NanoSystems w Wielkiej Brytanii, do czasu aż uruchomi specjalnie przystosowany zakład w Ameryce Północnej.

Dla Santa Barbara Infrared jest to duża szansa na rozwój swoich technologii. Również zarząd Surrey NanoSystems cieszy się z umowy – zyskuje bowiem w ten sposób silnego partnera, który wprowadzi produkt firmy na rynek amerykański.

Najczarniejsza!

Vantablack to najczarniejsza powłoka na świecie – dzięki nanostrukturze pochłania praktycznie całe światło (99,8%!), które do niej dociera, niezależnie od długości fali i niezależnie od kąta obserwacji. Przewyższa pod tym względem konwencjonalne czarne farby oraz specjalistyczne powłoki aplikowane metodą naparowania próżniowego. Powstała z myślą o zastosowaniach kosmicznych i trafiła już w kosmos – została zastosowana na satelicie do obserwacji Ziemi.

Jej sekret to szkielet z nanorurek węglowych. Jej aplikacja przebiega wieloetapowo, można ją jednak nanosić zarówno na małe, jak i duże powierzchnie, a także na obiekty 3D. Może być także stosowana na praktycznie każdym podłożu; jedyne ograniczenie polega na tym, że musi ono znieść temperatury obróbki – 100-150°C.

O prawa do niej walczą też artyści…

O powłoce Vantablack pisaliśmy już na naszych stronach. Głośno zrobiło się o niej, gdy wyłączne prawo do wykorzystania w sztuce tej idealnie czarnej farby przyznano sir Anishowi Kapoorowi.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA