REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pozbądź się puszki!

Garaż czy piwnica pełne puszek z resztkami farb, nie zużytych w całości przy którymś z remontów – kto z nas nie zna tego problemu? Odłożone „na później”, skazane na zapomnienie farby zagracają mnóstwo pomieszczeń w domach na całym świecie. „Pozbądź się puszki” – krzyczy slogan firmy Crown Paints, której nowa inicjatywa daje smutnym resztkom farb szansę na nowe życie.

fot. arch. Jameswimsel (stockfreeimages.com)

Specjaliści od ekologii są zgodni – najrozsądniej jest kupować tylko tyle farby, ile nam potrzeba. W przypadku, gdy mimo wszystko się przeliczyliśmy, radzą przechować farbę w odpowiednich warunkach i wykorzystać do drobnych napraw lub oddać ją komuś, komu może być bardziej potrzebna – sąsiadowi, rodzinie, lokalnym organizacjom…

Sprawa jest prostsza z farbami lateksowymi. Ponieważ nie zawierają organicznych rozpuszczalników, można je po prostu wysuszyć, a później wyrzucić do śmieci – przekonuje PaintCare. W tym celu puszkę z farbą zostawia się na powietrzu na kilka dni (oczywiście w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci!). Jeśli jest to duża ilość produktu, można przyspieszyć proces dosypując środka absorbującego, takiego jak trociny czy ściółka dla kota.

Nie należy tego próbować z farbami olejnymi. Ani tym bardziej wylewać ich do toalety lub zlewu czy wyrzucać choćby w zamkniętej puszce do śmieci. Jeśli wyciekną, będą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska.

Załóżmy więc, że żadna z powyższych możliwości nam nie odpowiada. Farby kupiliśmy za dużo, nie mamy pomysłu jak ją wykorzystać ani komu ją dać. Co robić? Najlepiej zasięgnąć informacji o programach utylizacji farb – niektórzy producenci przyjmują stare produkty i przetwarzają je na zdatne do użytku. To rozwiązanie idealne – nie szkodzi środowisku, pozwala nam się pozbyć odpadków i dodatkowo robi z nich użytek!

Nic dziwnego, że coraz częściej tego typu akcje są nagłaśniane. Jedną z nich, zorganizowaną przez Crown Paints w ramach kampanii Climate Week, jest „Kick out the can” („Pozbądź się puszki”). Od 4 do 16 marca salony Crown Decorating Centre będą przyjmować stare farby, a następnie przy współpracy z organizacją charytatywną Groundwork poddawać je utylizacji i przekazywać na słuszne cele.

Czas więc za radą Crown Paints uwolnić z puszki nikomu niepotrzebne farby i dać im drugie życie! I oby coraz rzadziej kończyły w toaletach i zlewach – każda puszka farby w rzece to ekologiczna katastrofa, o czym przekonuje akcja WWF.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
67%
33%
Ocen: 6
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA