a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiPowstanie pokazowy zakład recyklingu chemicznego

Powstanie pokazowy zakład recyklingu chemicznego

Jeden z producentów chemii nawiązał współpracę strategiczną z firmą BioBTX. W ramach niej powstanie pokazowy zakład, w którym drogą recyklingu chemicznego cenne chemikalia odzyskiwane będą z odpadów.

Fot. arch. Covestro

Współudziałowcem BioBTX została firma Covestro. We wspólny projekt zaangażowani są również inwestorzy Invest-NL oraz Infinity Recycling.

Także odpady zmieszane

Po uruchomieniu pokazowego zakładu będzie on w stanie przerabiać odpady z tworzyw sztucznych w ilościach rzędu 20 kiloton tocznie. Obiekt będzie ważnym stadium przejściowym na drodze do zastosowania technologii na skalę przemysłową. Jak komentuje Thorsten Dreier, dyrektor techniczny Covestro:

W ramach naszej wizji chcemy się w pełni skupić na gospodarce obiegu zamkniętego i neutralności klimatycznej. Chętnie angażujemy się więc w innowacyjne projekty, które przybliżają nas do realizacji tego celu.

Thorsten Dreier dodaje, że recykling chemiczny może odegrać ważną rolę w zamknięciu obiegu, zaś technologia BioBTX to obiecujący sposób na pozyskiwanie surowców z odpadów. W odróżnieniu od innych rozwiązań z zakresu recyklingu, pozwala ona bowiem wykorzystać również odpady zmieszane różnego pochodzenia.

Covestro inwestuje w start-upy

Inwestycja to element programu Covestro, polegającego na inwestowaniu w start-upy i innowacyjne pomysły. Z BioBTX producent współpracuje już od ponad czterech lat. Razem uruchomili m.in. dofinansowany przez Unię Europejską projekt Circular Foam, którego celem był recykling sztywnej pianki poliuretanowej z wykorzystaniem procesu pirolizy.

Źródło: european-coatings.com