REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki TBC do 2026 – raport Transparency

Popularność turbin gazowych rośnie, a co za tym idzie – coraz większym wzięciem cieszą się powłoki TBC, które standardowo chronią elementy tego typu turbin przed wysoką temperaturą. Zgodnie z prognozami Transparency Market Research…

powłoki TBC raport Transparency Market Research

Fot. blickpixel / pixabay.com

…rynek ten, w roku 2017 wart 13 mld €, do roku 2026 ma rosnąć w tempie 6,6% rocznie. Prognozy te są zgodne z opublikowanymi niedawno przewidywaniami Coherent Market Insights.

Coraz więcej turbin gazowych

Rynek napędza przede wszystkim coraz większe zapotrzebowanie na powłoki termiczne ze strony branży samochodowej i lotniczej. Powłoki TBC (ang. Thermal Barrier Coating) stosuje się głównie do ochrony części turbin gazowych, wykorzystywanych w elektrowniach czy samolotach. Turbiny tego typu wybierane są ze względu na swoją dostępność, niezawodność, niskie koszty obsługi i dużą gęstość mocy.

W ujęciu geograficznym duży udział na rynku mają Ameryka Północna i Europa, ponieważ właśnie tam zlokalizowane są ośrodki przemysłowe i produkcja. Ze względu jednak na duże zapotrzebowanie na powłoki TBC w Chinach, Japonii i Indiach szybko rósł będzie również rynek Azji i Pacyfiku – w tempie 7,7% rocznie w badanym okresie, zgodnie z prognozami Transparency Market Research.

Na topie dziś – tlenek glinu i osadzanie z fazy gazowej

Autorzy raportu przeanalizowali rynek powłok TBC metalicznych oraz ceramicznych. Metaliczne – niklowe, cynkowe, chromowe lub aluminiowe – często otrzymywane są techniką nanoszenia z fazy gazowej. Zapewniają świetną ochronę przed utlenianiem, korozją i chemikaliami. Bardzo szybko rósł będzie jednak również sektor powłok ceramicznych. Ze względu na materiał powłokowy w raporcie rynek podzielono na: tlenek glinu (który w 2017 roku dominował na rynku), ceramiczne YSZ, MCrAlY i inne.

Jeśli chodzi o techniki nanoszenia – rynek podzielono na osadzanie z fazy gazowej (ang. vapor deposition), natryskiwanie naddźwiękowe HVOF (ang. high velocity oxy-fuel) oraz natryskiwanie plasmowe (ang. air plasma). W 2017 największy był udział tego pierwszego sektora i ta tendencja nie zmieni się w najbliższych latach. Bardzo silnie rozwinie się jednak również sektor natryskiwania plazmowego. Cały raport dostępny jest na stronie Transparency Market Research.

Źródło: Transparency Market Research

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA