a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki inteligentne – prognozy do 2020

Powłoki inteligentne – prognozy do 2020

Najnowszy raport NanoMarkets potwierdza – powłoki inteligentne są coraz bardziej w cenie! Rynek ten rozwija się w nieprawdopodobnym tempie.

powłoki inteligentne

Fot. Pacific Northwest National Laboratory – PNNL / Foter.com / CC BY-NC-SA

Specjaliści przewidują, że w roku 2015 wartość rynku powłok inteligentnych wyniesie 610 mln $, podczas gdy w roku 2020 aż 5,8 mld $ – czyli wzrośnie prawie 10 razy! Takie tempo rozwoju odpowiada przewidywaniom ekspertów NanoMarkets z roku 2013.

Przyszłość należy do powłok wielowarstwowych

Wszystko to ze względu na ogromne zapotrzebowanie ze strony branży elektronicznej, energetycznej i budowlanej. O ile jednak ta pierwsza będzie kwitła (i w roku 2020 jej zapotrzebowanie na inteligentne powłoki ma już sięgnąć sumy 225 mln $), dwie pozostałe mogą napotkać pewne trudności w związku z rosnącymi cenami oleju.

Największym hitem nadchodzących lat mają być powłoki wielowarstwowe. Jedna tego typu powłoka może mieć cały szereg różnych funkcji – na przykład pozyskiwać energię słoneczną jako warstwa fotowoltaiczna, a dodatkowo wykazywać zdolność samonaprawy i samooczyszczania się.

Od motoryzacji po medycynę

Eksperci są zgodni, że w najbliższym czasie samonaprawiające się, samoorganizujące się i samooczyszczające się powłoki uzyskają taki poziom jakości, funkcjonalności i trwałości, jaki dotychczas był nieosiągalny. Dzięki temu następna generacja tego typu materiałów będzie stosowana dużo częściej i w szerszym zakresie. W roku 2020 ich ich rynek ma osiągnąć wartość 530 mln $.

W raporcie firmy NanoMarkets zostały wzięte pod uwagę wszystkie najważniejsze obszary wykorzystania powłok inteligentnych – od energetyki poprzez motoryzację, medycynę, elektronikę i tkaniny aż po zastosowania wojskowe. Eksperci wzięli pod lupę 55 najważniejszych firm specjalizujących się w tego typu technologiach. Wśród nich znalazły się m.in. 3M, AkzoNobel, Clariant, Jotun, Axalta, BASF, Hempel i Valspar.

Więcej na temat raportu na stronie NanoMarkets.

Źródło: coatingsworld.com