a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePowłoki dekoracyjne na fali wznoszącej

Powłoki dekoracyjne na fali wznoszącej

W dzisiejszym świecie estetyka liczy się coraz bardziej. Widać to także na rynku farb – jak podają analitycy firmy GM Insights, w najbliższych latach sektor powłok dekoracyjnych będzie dynamicznie się rozwijał.

Fot. Winterflower / pixabay.com

Zgodnie z ustaleniami firmy Global Market Insights rynek powłok dekoracyjnych do roku 2032 ma osiągnąć już wartość aż 115,9 mld $, co oznacza wzrost CAGR na poziomie 4,2%. Jest to związane z coraz większym zapotrzebowaniem na poprawę estetyki powierzchni w niemal wszystkich branżach – od budowlanej przez samochodową aż po elektronikę i inne.

Szanse i wyzwania

Wśród czynników napędzających rozwój branży eksperci GM Insights podają:

  • Projekty budowlane. Ponieważ urbanizacja na całym świecie postępuje, rośnie również zapotrzebowanie na farby i powłoki dekoracyjne dla budownictwa. Nie tylko gwarantują one ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale również zapewniają duże możliwości w zakresie designu, pozwalając projektantom i architektom tworzyć niepowtarzalne obiekty i przestrzenie.
  • Trend personalizacji w branży samochodowej. Producenci samochodów oczekują, że sektor lakierów samochodowych pomoże im spełnić coraz bardziej specyficzne oczekiwania klientów. Odpowiednio dobrany lakier jest w stanie zamienić pojazd w dzieło sztuki, odzwierciedlające charakter właściciela.
  • Zwrot ku estetyce w branży konsumenckiej. Użytkownicy dóbr konsumenckich zwracają coraz większą uwagę na kolor. Odpowiednia powłoka dekoracyjna sprawia, że produkt dobrze się prezentuje, a tym samym jest chętniej kupowany.
  • Osiągnięcia technologiczne. Dzięki nowym technologiom powłokowym produkowane są dziś farby i powłoki o większej wytrzymałości, trwałym kolorze oraz odporności na warunki atmosferyczne, co również napędza ich sprzedaż.

Choć farby i powłoki dekoracyjne są na fali wznoszącej, branża musi się też mierzyć z pewnymi wyzwaniami. Są one przede wszystkim związane z ochroną środowiska – to m.in. konieczność ograniczenia zawartości LZO oraz problemy związane z utylizacją odpadów. Z tego powodu producenci farb coraz częściej stawiają na nowe, przyjazne środowisku rozwiązania. Zwrot ku zrównoważonym powłokom stwarza nowe możliwości badawcze w tym obszarze.

Akryle królują na rynku

Jeśli chodzi o rodzaje powłok ze względu na żywicę, w roku 2022 na rynku dominowały powłoki akrylowe – ich udział miał wartość 10,6 mld $. Żywice akrylowe należą do najbardziej wszechstronnych i mogą być używane w szerokim zakresie, zarówno jako spoiwo farb ściennych wewnętrznych i zewnętrznych, jak i lakierów czy emalii. Z kolei alkidy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powłoka jest szczególnie narażona na uszkodzenia, na przykład w miejscach dużego ruchu lub w zastosowaniach zewnętrznych.

Ze względu na zastosowania autorzy raportu podzielili rynek na powłoki wewnętrzne, zewnętrzne oraz produkty do mebli. Dominujący jest udział powłok wewnętrznych, dla których do roku 2032 przewidywany jest wzrost CAGR na poziomie 3,2%. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tu farby wykorzystywane przy domowych remontach.

Gracze i przejęcia

W raporcie wymienieni również zostali najważniejsi gracze na rynku. Na liście największych producentów farb i powłok dekoracyjnych pojawiają się m.in. PPG, Sherwin-Williams, AkzoNobel, Nippon Paint, Axalta Coating Systems, BASF i Kansai Paint. Wśród najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia branży autorzy raportu podają przejęcie francuskiego Cromology przez japoński koncern Nippon Paint, oficjalnie ukończone w styczniu 2022.

Źródło: GM Insights, coatingsworld.com