Ogromny wzrost zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe! – głosi nowy raport Grand View Research. Wszystko za sprawą coraz większej troski o zdrowie i środowisko.
Ponieważ walka z bakteriami i innymi szkodliwymi drobnoustrojami przyjmuje ostatnio na świecie coraz poważniejszą postać, znaczenie powłok antymikrobowych rośnie. Chronią one przed rozwojem bakterii, grzybów, pasożytów i innych mikroorganizmów i stosowane są przede wszystkim na narzędziach medycznych oraz urządzeniach poprawiających jakość powietrza. Prócz tego wykorzystuje się je też w przemyśle i architekturze, zwłaszcza przy budowie budynków użytku publicznego gdzie ochrona przed drobnoustrojami jest szczególnie ważna (szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola).
Powłoki proszkowe w natarciu
Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie Antimicrobial Coatings Market Analysis And Segment Forecasts to 2020 światowy rynek powłok antymikrobowych w ciągu najbliższych sześciu lat ma wzrastać w tempie aż 10% rocznie. Oznacza to, że w roku 2020 jego wartość dojdzie do 4,5 mld dolarów. Prognozy te są więc zbliżone do przewidywań analityków Transparency Market Research oraz MarketsandMarkets.
Rodzaj powłok antymikrobowych, który cieszy się obecnie największym wzięciem, to powłoki modyfikujące powierzchnie – w roku 2013 stanowiły one 53,9% całego rynku. W najbliższym czasie sytuacja jednak będzie się zmieniać i coraz większą popularnością cieszyć się będą antymikrobowe powłoki proszkowe.
Dominuje Ameryka Północna
W ujęciu geograficznym na rynku króluje Ameryka Północna, której w 2013 roku przypadł udział 39%. I ma ona pozostać najważniejszym i najszybciej rozwijającym się kontynentem jeśli chodzi o produkcję powłok antymikrobowych. Również Europa będzie jednak rozwijać (w 2020 europejski rynek powłok antymikrobowych ma być już wart 1 mld dolarów).
Wielka czwórka najważniejszych producentów w tej branży to AkzoNobel, Sherwin-Williams, Dow Microbial Control oraz Diamond Vogel. Łącznie kontrolowały one w 2013 roku 40% światowego zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe.
Co zaszkodzi rynkowi?
Nie obędzie się jednak i bez negatywnych czynników wpływających na rynek. Będą to przede wszystkim rosnące ceny surowców i surowe ograniczenia prawne związane zwłaszcza ze stosowaniem srebra jako dodatku i z samym procesem rejestracji i wprowadzania do obrotu powłok antymikrobowych.
Raport można kupić na stronie Grand View Research.
Źródło: Grand View Research