a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki antymikrobowe – prognozy do 2020

Powłoki antymikrobowe – prognozy do 2020

Ogromny wzrost zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe! – głosi nowy raport Grand View Research. Wszystko za sprawą coraz większej troski o zdrowie i środowisko.

powłoki antymikrobowe

Fot. NIAID / Foter.com / CC-BY 2.0

Ponieważ walka z bakteriami i innymi szkodliwymi drobnoustrojami przyjmuje ostatnio na świecie coraz poważniejszą postać, znaczenie powłok antymikrobowych rośnie. Chronią one przed rozwojem bakterii, grzybów, pasożytów i innych mikroorganizmów i stosowane są przede wszystkim na narzędziach medycznych oraz urządzeniach poprawiających jakość powietrza. Prócz tego wykorzystuje się je też w przemyśle i architekturze, zwłaszcza przy budowie budynków użytku publicznego gdzie ochrona przed drobnoustrojami jest szczególnie ważna (szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola).

Powłoki proszkowe w natarciu

Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie Antimicrobial Coatings Market Analysis And Segment Forecasts to 2020 światowy rynek powłok antymikrobowych w ciągu najbliższych sześciu lat ma wzrastać w tempie aż 10% rocznie. Oznacza to, że w roku 2020 jego wartość dojdzie do 4,5 mld dolarów. Prognozy te są więc zbliżone do przewidywań analityków Transparency Market Research oraz MarketsandMarkets.

Udział powłok modyfikujących powierzchnię
i powłok proszkowych na rynku.
Fot. Grand View Research

Rodzaj powłok antymikrobowych, który cieszy się obecnie największym wzięciem, to powłoki modyfikujące powierzchnie – w roku 2013 stanowiły one 53,9% całego rynku. W najbliższym czasie sytuacja jednak będzie się zmieniać i coraz większą popularnością cieszyć się będą antymikrobowe powłoki proszkowe.

Dominuje Ameryka Północna

W ujęciu geograficznym na rynku króluje Ameryka Północna, której w 2013 roku przypadł udział 39%. I ma ona pozostać najważniejszym i najszybciej rozwijającym się kontynentem jeśli chodzi o produkcję powłok antymikrobowych. Również Europa będzie jednak rozwijać (w 2020 europejski rynek powłok antymikrobowych ma być już wart 1 mld dolarów).

Wielka czwórka najważniejszych producentów w tej branży to AkzoNobel, Sherwin-Williams, Dow Microbial Control oraz Diamond Vogel. Łącznie kontrolowały one w 2013 roku 40% światowego zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe.

Co zaszkodzi rynkowi?

Nie obędzie się jednak i bez negatywnych czynników wpływających na rynek. Będą to przede wszystkim rosnące ceny surowców i surowe ograniczenia prawne związane zwłaszcza ze stosowaniem srebra jako dodatku i z samym procesem rejestracji i wprowadzania do obrotu powłok antymikrobowych.

Raport można kupić na stronie Grand View Research.

Źródło: Grand View Research