REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki antymikrobowe – prognozy do 2020

Ogromny wzrost zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe! – głosi nowy raport Grand View Research. Wszystko za sprawą coraz większej troski o zdrowie i środowisko.

powłoki antymikrobowe

Fot. NIAID / Foter.com / CC-BY 2.0

Ponieważ walka z bakteriami i innymi szkodliwymi drobnoustrojami przyjmuje ostatnio na świecie coraz poważniejszą postać, znaczenie powłok antymikrobowych rośnie. Chronią one przed rozwojem bakterii, grzybów, pasożytów i innych mikroorganizmów i stosowane są przede wszystkim na narzędziach medycznych oraz urządzeniach poprawiających jakość powietrza. Prócz tego wykorzystuje się je też w przemyśle i architekturze, zwłaszcza przy budowie budynków użytku publicznego gdzie ochrona przed drobnoustrojami jest szczególnie ważna (szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola).

Powłoki proszkowe w natarciu

Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie Antimicrobial Coatings Market Analysis And Segment Forecasts to 2020 światowy rynek powłok antymikrobowych w ciągu najbliższych sześciu lat ma wzrastać w tempie aż 10% rocznie. Oznacza to, że w roku 2020 jego wartość dojdzie do 4,5 mld dolarów. Prognozy te są więc zbliżone do przewidywań analityków Transparency Market Research oraz MarketsandMarkets.

Udział powłok modyfikujących powierzchnię
i powłok proszkowych na rynku.
Fot. Grand View Research

Rodzaj powłok antymikrobowych, który cieszy się obecnie największym wzięciem, to powłoki modyfikujące powierzchnie – w roku 2013 stanowiły one 53,9% całego rynku. W najbliższym czasie sytuacja jednak będzie się zmieniać i coraz większą popularnością cieszyć się będą antymikrobowe powłoki proszkowe.

Dominuje Ameryka Północna

W ujęciu geograficznym na rynku króluje Ameryka Północna, której w 2013 roku przypadł udział 39%. I ma ona pozostać najważniejszym i najszybciej rozwijającym się kontynentem jeśli chodzi o produkcję powłok antymikrobowych. Również Europa będzie jednak rozwijać (w 2020 europejski rynek powłok antymikrobowych ma być już wart 1 mld dolarów).

Wielka czwórka najważniejszych producentów w tej branży to AkzoNobel, Sherwin-Williams, Dow Microbial Control oraz Diamond Vogel. Łącznie kontrolowały one w 2013 roku 40% światowego zapotrzebowania na powłoki antymikrobowe.

Co zaszkodzi rynkowi?

Nie obędzie się jednak i bez negatywnych czynników wpływających na rynek. Będą to przede wszystkim rosnące ceny surowców i surowe ograniczenia prawne związane zwłaszcza ze stosowaniem srebra jako dodatku i z samym procesem rejestracji i wprowadzania do obrotu powłok antymikrobowych.

Raport można kupić na stronie Grand View Research.

Źródło: Grand View Research

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA