a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka na panele słoneczne zwiększa efektywność

Powłoka na panele słoneczne zwiększa efektywność

Naukowcy z Iranu opracowali powłokę na bazie nanocząstek dwutlenku tytanu, która zwiększa efektywność paneli słonecznych. Dzięki nim problem niskiej efektywności barwnikowych ogniw słonecznych może zostać ostatecznie rozwiązany.

panele słoneczne

Fot. Patrick Moore / freeimages.com

W ostatnich latach barwnikowe ogniwa słoneczne bardzo zyskały na znaczeniu jako trzecia generacja paneli słonecznych. Ich produkcja jest szybka i prosta, a koszt – niewielki. Jedynym mankamentem tego typu ogniw jest stosunkowo niska efektywność, czyli zbyt niski współczynnik konwersji energii słonecznej w elektryczną.

Okazało się jednak, że dzięki powłoce zaproponowanej przez irańskich badaczy efektywność tę można znacznie poprawić. Powłoka zawiera nanocząstki dwutlenku tytanu domieszkowane strontem i chromem, o średnich rozmiarach 60 nm. Kontrolując strukturę krystaliczną i chemiczną oraz skład powłoki naukowcy są w stanie zwiększyć gęstość prądu zwarciowego barwnikowych ogniw słonecznych.

Za stosowaniem tej technologii przemawia wiele argumentów – prosta metoda produkcji, przystępna cena, a także fakt, że otrzymana powłoka jest przezroczysta. Jeśli tylko zainteresują się nią poważni inwestorzy, może stać się standardem w produkcji paneli słonecznych.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Journal of Colloid and Interface Science.

Źródło: european-coatings.com