REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Płatki z fosforanu cynku – nowa broń w walce z korozją

Niemieccy naukowcy udowodnili, że cząstki fosforanu cynku w formie płatków dużo lepiej chronią przed korozją niż standardowo stosowane cząstki kuliste. To odkrycie, które wykorzystać będzie można przy budowie konstrukcji stalowych dla architektury i infrastruktury.

płatki fosforan cynku korozja

Fot. Ollmann / INM

Struktury dla architektury, infrastruktury i przemysłu stoczniowego muszą być bardzo trwałe – od tego zależy ludzkie bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie stalowych dźwigarów i płytek przed korozją, której rozwojowi sprzyja tlen z powietrza, para wodna i sól.

Powszechnie stosowanym w tym celu rozwiązaniem jest powłoka antykorozyjna z cząsteczkami fosforanu cynku. Naukowcy z INM – Leibniz Institute for New Materials dokonali jednak jej drobnej modyfikacji. Zamiast kulistych cząstek fosforanu cynku zastosowali płatki – cząstki o 10-krotnie większej długości niż grubości.

Mur z fosforanu cynku

Już pierwszy eksperyment z nowymi cząstkami dał bardzo obiecujące wyniki. Okazało się, że dzięki swojej anizotropii (odmiennym właściwościom w zależności od kierunku przestrzennego) wykazują one lepszą rozpuszczalność niż cząsteczki kuliste. Dzięki temu więcej jonów fosforanowych dostaje się do roztworu, a repasywacja metalu, na przykład uszkodzonego mechanicznie, jest szybsza i skuteczniejsza.

Ponadto, jak wyjaśnia Carsten Becker-Willinger – chemik stojący na czele oddziału Nanomers, odkryto, że płatki fosforanu cynku w obrębie powłoki układają się jeden na drugim niczym cegły tworzące ścianę. Penetracja takiej powłoki przez cząsteczki gazu jest utrudniona, muszą bowiem znaleźć one drogę poprzez „szczeliny w ścianie”. W rezultacie proces korozji postępuje dużo wolniej.

Korozja spowolniona!

Ostatecznie płytki z fosforanu cynku okazały się bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o skuteczność. Naukowcy zanurzyli w roztworach elektrolitów dwie płytki stalowe, jedną zabezpieczoną powłoką z kulistymi cząsteczkami, drugą – z płatkami. Pierwsza płytka zaczęła rdzewieć już po kilku godzinach od rozpoczęcia eksperymentu, podczas gdy druga nawet po trzech dniach pozostała w idealnym stanie.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA