REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Plastyfikatory do roku 2024 – raport Ceresany

Plastyfikatory to środki używane do produkcji tworzyw sztucznych, ale również farb, lakierów i klejów. Jak wygląda obecnie ich rynek? Które są najpopularniejsze a które gwałtownie tracą na popularności i dlaczego? O tym w najnowszym raporcie firmy Ceresana.

plastyfikatory raport Ceresana

Najwięcej plastyfikatorów wykorzystuje się do produkcji tworzyw sztucznych. Fot. ulleo / pixabay.com

Zgodnie z prognozami Ceresany w ciągu najbliższych siedmiu lat rynek plastyfikatorów będzie się stabilnie rozwijał. W roku 2024 zapotrzebowanie na ten rodzaj produktów ma osiągnąć już 9,75 mld ton.

„Nie” dla ftalanów

Dotychczas na rynku dominowały głównie ftalany. Zużycie najpopularniejszego z nich, ftalanu bis(2-etyloheksylu), czyli DEHP, wyniosło w roku 2016 3,07 mln ton. Ponadto jedną trzecią rynku stanowiły ftalany DINP i DIDP.

Tego typu środki uznane zostały jednak za szkodliwe dla zdrowia i środowiska, dlatego trwają poszukiwania bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych alternatyw. DEHP będzie stopniowo tracił udziały w rynku. Sprzedaż DINP/DIDP ma mimo wszystko rosnąć o 3,6%, zaś plastyfikatorów nieftalanowych – o 3,2%.

Najwięcej – na tworzywa sztuczne

Najważniejsze zastosowania plastyfikatorów to produkcja tworzyw sztucznych – rynek ten generuje 87% światowego zapotrzebowania na plastyfikatory. Są one wykorzystywane przede wszystkim do produkcji PVC. Mniejsze są udziały przemysłu gum, farb i lakierów oraz klejów.

Największym regionalnym rynkiem jest oczywiście Azja i Pacyfik – w roku 2016 rejon ten wygenerował 59% światowego zapotrzebowania na plastyfikatory, a udział ten jeszcze ma się zwiększyć. Na drugim miejscu znalazła się Europa z wynikiem 12,1%, a dalej Ameryka Północna – 11,5%.

W ramach raportu eksperci Ceresany przeanalizowali sytuację w siedmiu regionach świata i w 45 krajach. Pod lupę wzięli również 79 producentów, wśród których znalazły się m.in. Adeka, Arkema, BASF, Clariant czy Dow Chemical Company.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA