Już ponad 126 000 kredytów węglowych o wartości 500 000 $ zostało przyznanych przez AkzoNobel w ramach programu uruchomionego we współpracy z Fundacją Gold Standard i Grupą Femco. Trafią one do inwestorów, którzy zdecydowali się na zastosowanie farby Intersleek na swoich statkach.
Program został ogłoszony w roku 2014. Zgodnie z założeniami miał on nagrodzić właścicieli i zarządców okrętów, którzy zdecydują się na zastąpienie tradycyjnych farb przeciwporostowych innowacyjnymi produktami nie zawierającymi biocydów, takimi jak Intersleek marki International, dodatkowo zmniejszającymi zużycie paliwa i emisję CO2.
Każdy z 16 statków, które wzięły udział w pierwszej edycji programu, zaoszczędził średnio 1250 ton paliwa i wyemitował do środowiska o 4000 ton dwutlenku węgla mniej. Z tego tytułu Fundacja Gold Standard przyznała 126 785 kredytów węglowych.
Biorąc pod uwagę, że w przypadku wspomnianych 16 okrętów zastosowanie farby Intersleek pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 średnio o 10%, pełna flota ponad 4500 statków, które obecnie pływają z powłoką Intersleek, zmniejszyła już do tej pory emisję o ok. 17 mln ton CO2. A ta liczba stanowi już 1,5% całej światowej emisji dwutlenku węgla pochodzącej od okrętów (według danych zaczerpniętych z 3. edycji badania Greenhouse Gas Study poprzeprowadzonego przez Międzynarodową Organizację Morską IMO).
Jak skomentował Oscar Wezenbeek, dyrektor zarządzający AkzoNobel Marine Coatings, jest to przełomowy moment zarówno dla koncernu, jak i dla klientów, którzy skorzystali z programu. Poprzez tę inicjatywę AkzoNobel po raz kolejny udowadnia, że jest światowym liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Źródło: AkzoNobel