REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Piękne i funkcjonalne powłoki na metale

Powierzchniom metalicznym stawia się dziś wiele różnych wymogów. Muszą być odporne na zarysowania, matowe, hydrofobowe, antybakteryjne, a przy tym wszystkim – dobrze wyglądać. W tej sytuacji sprawdzić się może tylko wielofunkcyjna powłoka, której nanoszenie – zwłaszcza na duże powierzchnie – może być problematyczne. Rozwiązaniem tego problemu są metody próżniowe opracowane przez naukowców z Fraunhofer Institute.

powłoki na metale

Fot. arch. Fraunhofer Institute

Jeśli w grę wchodzi pokrycie wszystkich fasad budynku i metalowych paneli ściennych, uzyskanie równomiernej i estetycznej powłoki może być sporym wyzwaniem. Lata intensywnych badań zaowocowały kilkoma technologiami powlekania powierzchni, jak na przykład techniką roll-to-roll, która umożliwia próżniowe nanoszenie na metal warstw różnych materiałów i w różnych odcieniach. Przykładowo tą metodą na barwione na złoto powierzchnie nanosi się warstwy azotku tytanu, które nie tylko pięknie wyglądają, ale i chronią powierzchnię przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Tego typu kolory są jednak otrzymywane poprzez absorpcję światła. Natomiast tzw. kolory interferencyjne, których źródłem jest zjawisko interferencji, cechuje bez porównania żywszy blask. Interferencję obserwujemy na przykład na plamach oleju, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Wykorzystując bardzo cienkie, przezroczyste warstwy tlenków (jak choćby tlenku tytanu) i ściśle kontrolowany proces nanoszenia w próżni naukowcy są w stanie uzyskać jeden pożądany odcień z obserwowanej na oleju tęczy.

Dzięki temu powłoka prezentuje się naprawdę olśniewająco. Prócz tego gwarantuje odporność na zarysowania, a pod wpływem promieniowania UV na drodze fotokatalizy ulega samooczyszczeniu. Odpowiednio zmodyfikowana, może również posiadać inne funkcjonlaności – na przykład chronić przed odciskami palców.

Opisaną technologię do perfekcji opanowali badacze z Fraunhofer FEP. Profesor Metzner, dyrektor oddziału Powlekania Blach i Paneli Metalowych w Instytucie, dodaje, że technikę tę można stosować nie tylko w przypadku blach giętkich, ale i sztywnych. Ośrodek aktywnie współpracuje z producentami, oferując im montaż pilotażowej linii produkcyjnej tego typu paneli i blach w ich zakładach.

Źródło: Fraunhofer Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA