a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePięć faktów o rynku lakierów samochodowych

Pięć faktów o rynku lakierów samochodowych

Trzy miliony ton – taką ilość lakierów pochłonął w roku 2016 światowy przemysł samochodowy. Jakie jeszcze interesujące fakty na temat globalnego rynku lakierów samochodowych wynotowali specjaliści European Coatings? Sprawdźcie!

rynek samochodowy lakiery samochodowe

Fot. ZELA / rgbstock.com

Samochód już od dawna nie jest towarem luksusowym, a na jego posiadanie stać nawet przeciętnego Kowalskiego, dlatego produkcja aut gwałtownie rośnie. Co za tym idzie – coraz większe jest również zapotrzebowanie na lakiery. W roku 2016 wyniosło ono trzy miliony ton, czyli ok. 2,4 mld litrów. Największe w tym udziały miały kolejno regiony: Azji i Pacyfiku (46%), Ameryki (30%) i Europy (21%).

W latach 2016-2021 rynek najszybciej rosnąć będzie w rejonie Azji i Pacyfiku – w tempie 4,6%. Na drugim miejscu plasuje się Europa (2,3% rocznie), a na trzecim Ameryka (1,6%).

Najwięcej samochodów produkuje się dziś w Chinach – aż 28,1 mln rocznie! Drugim pod względem ilości produkowanych aut krajem na świecie (z produkcją o ponad połowę niższą, bo wynoszącą 12,2 mln) są Stany Zjednoczone. Na dalszym miejscu plasują się Japonia (z 9,2 mln), Niemcy (6 mln), Indie (4,5 mln) i Korea Południowa (4,2 mln).

Najpopularniejszym kolorem samochodów pozostaje biały. W 2015 roku białe auta stanowiły 35% wszystkich samochodów na świecie. Drugi, cieszący się o połowę mniejszą popularnością, był czarny (18%), a dalej srebrny (13%), szary (10%) i nieco bardziej fantazyjny czerwony (7%).

A co z rynkiem lakierów refinish? Do roku 2021 będzie rósł w tempie 2,5% rocznie. To oznacza, że za cztery lata jego światowe zużycie wyniesie już ponad 700 mln litrów.

Źródło: european-coatings.com