a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePanele słoneczne na dachu fabryki Teknos

Panele słoneczne na dachu fabryki Teknos

Teknos zainstalował panele słoneczne w swojej fabryce w Rajamäki w Finlandii. Pokrywając część zapotrzebowania na energię, pozwolą one ograniczyć emisję dwutlenku węgla w zakładzie nawet o 15000 kg w ciągu roku.

Fot. arch. Teknos

Instalacja paneli słonecznych potrwała zaledwie kilka tygodni, jednak ze względu na brak pewnych komponentów rozpoczęcie ich pracy lekko się opóźniło i przypadło na początek maja. Obecnie na dachu zakładu znajduje się i działa 600 dużej mocy paneli słonecznych.

Ważny, namacalny krok

W fabryce w Rajamäki produkowane są farby proszkowe i ciekłe farby wodorozcieńczalne. Nowe panele słoneczne pozwolą pokryć 2% zapotrzebowania na energię obiektu, co oznacza, że większość procesów chłodzenia w zakładzie może być napędzana energią słoneczną. Jak mówi Petri Holm, dyrektor ds. operacyjnych w Rajamäki:

Zrównoważony rozwój zawsze odgrywał ważną rolę w strategii firmy Teknos. Instalacja paneli słonecznych była dla nas w tym zakresie ważnym, namacalnym krokiem.

Cykl życia zainstalowanych paneli słonecznych to ok. 35 lat, w trakcie których mogą one obniżyć emisję dwutlenku węgla o nawet 15 000 kg w ciągu roku. To ilość emitowana przez samochód na drodze 100 000 km. Ekrany na ścianach fabryki dodatkowo przypominają pracownikom o znaczeniu ograniczonego zużycia energii, podając codzienne liczby i statystyki.

W planach kolejne instalacje

O tym, że zrównoważony rozwój to ważny element strategii Teknos, świadczy przyznany niedawno firme medal EcoVadis. Producent zapowiedział, że kontynuował będzie działania na rzecz oszczędnego gospodarowania energią – podobne instalacje jak w Rajamäki mają powstawać także w innych zakładach przy okazji ich rozbudowy lub innych projektów.

Źródło: Teknos