REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Panele słoneczne i powłoki – przegląd nowinek

Amerykański start-up SunDensity opracował natryskiwaną nanopowłokę, która pozwala zwiększyć efektywność pozyskiwania energii z paneli słonecznych o 20%. Z tej okazji portal Coatings World przygotował przegląd najnowszych rozwijanych właśnie technologii z dziedziny energetyki słonecznej.

panele słoneczne powłoki

Fot. Bru-nO / pixabay.com

Powłoki zwiększające efektywność paneli słonecznych, ale również powłoki, które same pełnią rolę paneli – takie są między innymi najnowsze propozycje naukowców i technologów. Charles W. Thurston na łamach portalu Coatings World przybliża kilka z nich.

SunDensity: o 20% więcej energii

Start-up SunDensity opracował natryskiwaną powłokę nanoptyczną na szklane powierzchnie paneli słonecznych, która zwiększa ich efektywność o 20%. Powłoka pozwala wyłapywać więcej światła niebieskiego, niż w przypadku standardowych kolektorów.

Jak wyjaśnia dyrektor generalny SunDensity Nish Sonwalkar, powłoki SunDensity Photonic Smart Coatings (PSC) składają się z wielu warstw, które przesuwają fotony z zakresu promieniowania ultrafioletowego do zakresu podczerwieni. Dokonuje się tego przy pomocy zlokalizowanego powierzchniowego rezonansu plazmonowego (LSPR). Powłoka jest aplikowana drogą napylania magnetronowego.

W ramach prac nad powłokami oraz ich komercjalizacją startup SunDensity nawiązał współpracę z wieloma podmiotami w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie – z Singulus Technologies, niemieckim producentem urządzeń fotowoltaicznych, firma podpisała protokół ustaleń o budowie przystosowanego systemu aplikacji swoich powłok. Obecnie SunDensity dąży do stworzenia własnego laboratorium i pilotażowej linii powlekania. Zgodnie z planem ma to nastąpić w ciągu najbliższych 8-12 miesięcy.

SolarWindow: energia ze światła słonecznego i nie tylko

Ponieważ energetyka słoneczna coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, to nie jedyna nowa technologia w tej dziedzinie w ostatnim czasie. Innym przykładem może być specjalna powłoka solarna na szkło, opracowana przez inną amerykańską firmę, SolarWindow Technologies. Jest transparentna i pozwala pozyskiwać elektryczność zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego światła wewnątrz pomieszczeń.

Tego typu powłokę można zastosować na elewacjach, barierkach balkonów, ścianach osłonowych czy świetlikach, ale również na elementach samochodów, ciężarówek, statków czy samolotów. W grę wchodzi zarówno wykorzystanie komercyjne, jak i wojskowe.

Naukowcy: solarne powłoki na różne podłoża

Inny amerykański projekt, rozwijany obecnie w National Renewable Energy Laboratory w Golden w Colorado, to powłoka solarna w formie ciekłej na bazie kryształów perowskitu, którą można natryskiwać lub nanosić na wiele różnych podłoży.

Podobną propozycję mają naukowcy z Nowej Zelandii, z Victoria University of Wellington. Ich powłoka powstała z myślą o aplikacji na dachach budynków i pozwala absorbować większe ilości energii słonecznej. W połączeniu z zestawem niewielkich kolektorów pozwala uzyskać wystarczająco dużo energii, by zasilić cały dom.

Dobry klimat dla nowych technologii

Zgodnie z raportem Fortune Business Insights, rynek inteligentnego szkła w roku 2027 ma już osiągnąć wartość 15,8 mld $. W związku z tym także rynek funkcjonalnych powłok na panele słoneczne i elektroniczne ekrany rozwija się w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie. Nacisk położony jest przede wszystkim na niekosztowne, wydajne technologie.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA