REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pandemia zwiększy liczbę przejęć na rynku farb

COVID-19 spowoduje większą konsolidację rynku w wybranych sektorach przemysłu chemicznego, w tym w branży farb i powłok. Tak wynika z badań agencji konsultingowej EY-Parthenon.

pandemia liczba przejęć konsolidacja rynek farb

Fot. geralt / pixabay.com

Obserwacje analityków EY-Parthenon dotyczą przede wszystkim branży nawozów, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz farb i powłok. Po zanotowanej w roku 2019 dużej liczbie przejęć i fuzji w przemyśle chemicznym, w pierwszej połowie 2020 w związku z pandemią liczba podobnych transakcji wyraźnie spadła. Obecnie jednak sytuacja się zmienia.

Zwrot ku konsolidacji

W obliczu niepewnej sytuacji związanej z pandemią w pierwszej połowie roku producenci wstrzymali się z decyzjami o przejęciach. Dotyczyło to również małych, lokalnych transakcji. W drugiej połowie roku zanotowano już jednak na tym polu większą aktywność. Jak mówi dr Otto Schulz, wspólnik zarządzający oraz szef działu Chemicals Practice w EY-Parthenon:

Szczególnie w sektorach nawozów, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz farb i powłok, obserwowane są oznaki wskazujące na zwrot ku konsolidacji.

Jak wyjaśniają dalej eksperci, główne przyczyny tego stanu rzeczy w pierwszych dwóch branżach to słabe zyski, niski poziom koncentracji branży oraz wysoki poziom zadłużenia. Duża konkurencja na rynku skłania firmy do łączenia się.

Transport: zapotrzebowanie spadnie o 10%

Jeśli natomiast chodzi o branżę farb i powłok, rosnąca liczba przejęć dotyczy głównie sektora produktów przemysłowych. To tutaj producenci muszą się mierzyć z największymi problemami – spadkiem rentowności i zadłużeniem.

Analitycy wskazują przede wszystkim na transport i branżę samochodową – spadek zapotrzebowania ze strony kluczowych klientów zmusza producentów lakierów do poszukiwania bardziej efektywnych rozwiązań. Zgodnie z szacowaniami ekspertów zapotrzebowanie na sprzęt transportowy w całym roku 2020 spadnie o ponad 10%.

Więcej informacji

Więcej na temat badań EY-Parthenon znaleźć można na stronie firmy. W przygotowanym przez ekspertów artykule powyższe obserwacje opatrzone zostały danymi, przejrzystymi wykresami i diagramami.

Źródło: EY Parthenon, european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA