REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Orange Box – prosty sposób na przemysł 4.0

Przemysł 4.0 daje ogromne możliwości, ale przejście do nowych maszyn, którego wymaga, może być skomplikowane i drogie. Czy można to zrobić mniejszym kosztem? Okazuje się, że tak.

Orange Box przemysł 4.0

Fot. arch. B&R Automation

O tym, czym jest przemysł 4.0, w jaki sposób usprawnia produkcję i jakie są jego perspektywy w branży farb, pisaliśmy już na naszych łamach kilka miesięcy temu. Bez wątpienia jest to przyszłościowa koncepcja, która już wkrótce zamiesza we wszystkich sektorach przemysłu, wielu producentów jednak wciąż podchodzi do niej z rezerwą, ponieważ obawia się wysokich kosztów związanych z jej wdrożeniem. Lazaros Patsakas z B&R Automation w rozmowie z portalem European Coatings podpowiada proste rozwiązanie.

Jak w warunkach domowych

Mowa o Orange Box – narzędziu, które firma B&R Automation opracowała na potrzeby takich firm jak Nestlé czy Continential, które nie mogą i nie chcą natychmiast wymieniać całego swojego sprzętu. Nestlé, partner B&R, ma na całym świecie ponad 400 fabryk i oczywiście nie może sobie pozwolić na transformację wszystkich równocześnie. Byłaby to ogromna inwestycja.

Zakłady te, podobnie jak u wielu innych firm, są często wyposażone w 10-letnie maszyny, które nie mają możliwości zapisu i analizy niektórych danych – do ich rejestrowania zwykle wciąż służą stare dobre kartka i długopis. Najwygodniej dla producentów byłoby oczywiście, gdyby przejście do rozwiązań przemysłu 4.0 udało się załatwić bez całkowitej wymiany maszyn, a podobnie jak w warunkach domowych – rejestrując, analizując i sprawdzając poszczególne dane i parametry przy pomocy jednego urządzenia, np. smartfona. Musiałoby to być rozwiązanie uniwersalne, współpracujące ze wszystkimi typami maszyn.

Właśnie tego typu system firma B&R Automation zaczęła opracowywać dla Nestlé, ale szybko zorientowała się, że i wielu innych producentów ma podobne problemy. Postanowiła więc stworzyć rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Tak na rynek wkroczył Orange Box.

Nie do sterowania

Jak działa Orange Box? Składa się z oprogramowania i sprzętu, które pozwalają sczytywać dane z urządzenia bez zmieniania jego kodu źródłowego. Na przykład za pośrednictwem karty Ethernet lub połączenia przewodowego. Orange Box jest połączony z maszyną i działa jak most łączący ją z systemem wyższego poziomu. Jest wyposażony w oprogramowanie B&R, które wymaga od użytkownika tylko ustawienia parametrów konfiguracyjnych do późniejszego odczytywania danych.

Jeśli chodzi o system wyższego poziomu do gromadzenia i przetwarzania danych – użytkownik może skorzystać z systemu Aprol, dostarczonego przez B&R Automation, lub wykorzystać inny. Orange Box można z powodzeniem wykorzystywać w połączeniu z systemem SAP lub innym istniejącym system ERP, połączonym przez interfejs OPC UA.

Opracowane przez B&R narzędzie nie służy do sterowania maszynami, bo też w tym momencie nie jest to firmom najbardziej potrzebne. Dużo bardziej palącą potrzebą jest możliwość zapisu danych, ich przekazywania dalej oraz wyliczania KPI. I na tę właśnie potrzebę odpowiada Orange Box.

Wystarczy podręcznik

Jaki rodzaj danych możemy rejestrować przy pomocy Orange Box? Dowolny, jeśli tylko wiemy, skąd odczytywać sygnały. Jako przykład Lazaros Patsakas podaje ilość elementów wyprodukowanych oraz wadliwych. Do tego istnieje możliwość wykorzystania operatorów logicznych do łączenia danych zaimportowanych z wielu źródeł (kontrolerów, I/Os) na interfejsie wizualnym w Orange Box. Na przykład sygnały z bramy bezpieczeństwa 1 i bramy bezpieczeństwa 2 można połączyć, generując na tej podstawie komunikat na temat obydwu. Oczywiście osobne sygnały z poszczególnych bram pozostają przy tym nadal dostępne.

System nie wymaga szczególnych umiejętności programistycznych. Przeciwnie – obecnie wiele firm musi operować dwoma lub trzeba rodzajami oprogramowania, ponieważ w swoich zakładach posiada różnego rodzaju maszyny, podczas gdy Orange Box oferuje jeden interfejs wizualny do przetwarzania wszystkich parametrów. Na dobrą sprawę do obsługi narzędzia wystarczy podręcznik i instrukcja instalacji, producent zaleca jednak zbiorowe warsztaty, które z pewnością nie zajmą więcej niż pół dnia.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA