REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Olej kokosowy a samonaprawa farby epoksydowej

Naukowcy opracowali nową formułę ze zdolnością samonaprawy. Jest to farba epoksydowa z mikrokapsułkami zawierającymi żywicę alkidową opartą na oleju kokosowym.

olej kokosowy samonaprawa farba epoksydowa

Fot. Couleur / pixabay.com

W przypadku farb antykorozyjnych zdolność samonaprawy to bardzo pożądana właściwość. Zapewnia bowiem stałą i skuteczną ochronę antykorozyjną, nawet w przypadku gdy powłoka zostanie zarysowana. Aby uzyskać tę funkcjonalność, irańscy naukowcy dodali do komercyjnie dostępnej farby epoksydowej mikrokapsułki z żywicą alkidową na bazie oleju kokosowego. Przygotowano próbki o różnej zawartości oleju kokosowego – 5, 10 i 15%.

Następnie uzyskanymi mieszankami pokryto stalowe panele i sprawdzono efekt dodatku mikrokapsułek, badając m.in. chropowatość powierzchni, połysk, siłę adhezji. Wyniki porównano z powłoką kontrolną. Oceniono również zdolność samonaprawy, a więc i niezawodność ochrony antykorozyjnej w przypadku zarysowania – w 5-procentowym roztworze NaCl, wykorzystując polaryzację potencjodynamiczną oraz metodę EIS.

Na podstawie wyników stwierdzono, że im większa zawartość mikrokapsułek, tym mniejszy połysk i siła adhezji. Polaryzacja potencjodynamiczna i EIS wykazały natomiast, że przy 10-procentowej zawartości mikrokapsułek powłoka uzyskuje bardzo dobrą zdolność samonaprawy. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA