a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneOlej kokosowy a samonaprawa farby epoksydowej

Olej kokosowy a samonaprawa farby epoksydowej

Naukowcy opracowali nową formułę ze zdolnością samonaprawy. Jest to farba epoksydowa z mikrokapsułkami zawierającymi żywicę alkidową opartą na oleju kokosowym.

olej kokosowy samonaprawa farba epoksydowa

Fot. Couleur / pixabay.com

W przypadku farb antykorozyjnych zdolność samonaprawy to bardzo pożądana właściwość. Zapewnia bowiem stałą i skuteczną ochronę antykorozyjną, nawet w przypadku gdy powłoka zostanie zarysowana. Aby uzyskać tę funkcjonalność, irańscy naukowcy dodali do komercyjnie dostępnej farby epoksydowej mikrokapsułki z żywicą alkidową na bazie oleju kokosowego. Przygotowano próbki o różnej zawartości oleju kokosowego – 5, 10 i 15%.

Następnie uzyskanymi mieszankami pokryto stalowe panele i sprawdzono efekt dodatku mikrokapsułek, badając m.in. chropowatość powierzchni, połysk, siłę adhezji. Wyniki porównano z powłoką kontrolną. Oceniono również zdolność samonaprawy, a więc i niezawodność ochrony antykorozyjnej w przypadku zarysowania – w 5-procentowym roztworze NaCl, wykorzystując polaryzację potencjodynamiczną oraz metodę EIS.

Na podstawie wyników stwierdzono, że im większa zawartość mikrokapsułek, tym mniejszy połysk i siła adhezji. Polaryzacja potencjodynamiczna i EIS wykazały natomiast, że przy 10-procentowej zawartości mikrokapsułek powłoka uzyskuje bardzo dobrą zdolność samonaprawy. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com