REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Olej bawełniany surowcem dla powłok ochronnych

Ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej w cenie, dlatego naukowcy z całego świata rozpoczęli poszukiwania naturalnych surowców, które mogą być przydatne przy produkcji farb i innych chemikaliów. Swój najnowszy pomysł zaprezentowali ostatnio badacze z Indii – jest to powłoka polimerowa otrzymywana z oleju bawełnianego.

olej bawełniany

fot. Wikimedia Commons

Warstwa otrzymana na indyjskim North Maharasthra University zbudowana jest z polieteroamidu modyfikowanego poliuretanem. Jest w pełni przyjazna środowisku – ulega sieciowaniu pod wpływem wilgoci, a do jej otrzymania wykorzystuje się naturalny surowiec, olej bawełniany.

Oczywiście nie miałoby to żadnego znaczenia, gdyby jej właściwości nie były zadowalające. Testy, którym poddano powłokę, potwierdziły jednak, że jest twardsza i bardziej odporna na uderzenia niż warstwy z czystego polieteroamidu, a do tego ma świetną odporność na wilgoć i chemikalia. Może więc zostać wykorzystana w przemyśle jako powłoka ochronna i antykorozyjna.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA