REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ogniochronna nanopowłoka na meble wypoczynkowe

Poduszki i materace od mebli wypoczynkowych to jedne z najbardziej palnych elementów wystroju. Wykonane z poliuretanowej pianki, w przypadku pożaru w jednej chwili zajmują się ogniem i topią. By temu przeciwdziałać stosuje się środki opóźniające palność, które jednak zwykle są toksyczne. Jako nieszkodliwą alternatywę profesor Jaime Grunlan z Texas A&M University proponuje specjalną nanopowłokę.

ogniochronna nanopowłoka

fot. TAMU

Łatwopalność mebli wypoczynkowych to wbrew pozorom poważny problem – dane amerykańskiego Narodowego Towarzystwa Ochrony Przeciwogniowej mówią o ok. 17 300 rozprzestrzenionych w ten sposób pożarach, w których straciło życie 871 osób.

Ogniochronna nanopowłoka profesora Grunlana składa się przede wszystkim z polimeru na bazie siarki oraz chitozanu – związku występującego w pancerzach skorupiaków. Jest to w pełni ekologiczna alternatywa dla toksycznych opóźniaczy palności bazujących na chlorkach i bromkach. Jak mówi profesor Grunlan, powłoka ta działa jak koc gaśniczy, odcinający dopływ tlenu. Bez dostępu tlenu ogień szybko gaśnie.

Artykuł opisujący badania grupy profesora Grunlana opublikowany został w czasopiśmie ACS Macro Letters.

Źródło: TAMU

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA