Zarówno w branży metalowej, jak i drzewnej czy samochodowej, klienci coraz większą uwagę zwracają na jakość wykonania prac lakierniczych. Uzyskanie odpowiedniego efektu nie jest oczywiście możliwe bez specjalistycznych maszyn, w jakie należy wyposażyć lakiernię.
Kabiny lakiernicze
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia lakierni samochodowej jest z pewnością kabina lakiernicza. Urządzenie to składa się z pomieszczenia, gdzie prowadzona jest praca właściwa oraz całego systemu agregatów, wentylatorów oraz wymienników ciepła. Zależnie od rodzaju prowadzonych prac i istniejącego w danym zakładzie zapotrzebowania, producenci oferują różnego rodzaju kabiny lakiernicze, a więc przeznaczone do lakierownia aut osobowych, bądź ciężarowych, a także urządzenia posiadające funkcje i elementy dodatkowe. Do tych ostatnich należą m. in.:
- wymienniki do odzysku ciepła (zwane rekuperatorami), czy
- przemienniki częstotliwości (regulujące przepływ powietrza wewnątrz kabiny i utrzymujące w niej odpowiednie ciśnienie).
Narzędzia dla profesjonalistów
Profesjonalne lakiernie wymagają odpowiedniego sprzętu umożliwiającego równomierne nakładanie na różnego rodzaju powierzchnie lakierów, podkładów i wypełniaczy. W nowoczesnych urządzeniach tego typu montowane są wyświetlacze cyfrowe, aby osiągnąć jak największą dokładność odcienia koloru, a ponadto umożliwiają one precyzyjną regulację strumienia natrysku. Podczas prac lakierniczych wykorzystywane są również innego rodzaju narzędzia, jak np. szlifierki, czy polerki, a na wyposażenie profesjonalnego zakładu składają się także promienniki podczerwieni przyspieszające wysychanie kolejnych powłok lakierniczych i myjnie pistoletów lakierniczych.
Bezpieczeństwo
Chociaż lakiernictwo przez wiele osób kojarzone jest głównie z naprawą czy renowacją aut, to zagwarantowanie odpowiedniego środowiska pracy dla uzyskania idealnych powłok jest równie ważne przy lakierowaniu mebli czy tworzyw sztucznych (np. elementów AGD). Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy odpowiednio przygotować lakiernię, która w zdecydowanej większości zakładów położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie szlifierni. Chociaż takie rozwiązanie ma z pewnością swoje zalety wynikające z kolejności prowadzonych prac, to istnieje ryzyko, że pył powstający podczas szlifowania może przedostać się do strefy lakierowania. Nawet niewielki ruch powietrza stwarza taką możliwość, dlatego oprócz specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do nakładania lakieru, profesjonalne lakiernie wyposażone są również w instalacje filtrujące. Odciągi lakiernicze w przemyśle to również kwestia bezpieczeństwa pracowników i uchronienia ich przed chorobami płuc i układu oddechowego wywołanymi pyłem.
Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie lakierni – m.in. w sprawne systemy odciągu mgiełki lakierniczej – to warunek konieczny, by uzyskać wysokiej jakości powłokę. Zaniedbanie tego warunku oznacza nie tylko ryzyko słabej jakości wykończenia, ale i narażenie pracowników na przewlekłe dolegliwości zdrowotne.