REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Obróbka wstępna tworzyw sztucznych – nowości

Kiedy plastikowe zderzaki zostały wprowadzone do użytku, były wyłącznie czarne – farba bowiem z natury słabo przylega do tworzyw sztucznych. Z czasem opracowano metody obróbki powierzchni, takie jak wypalanie, które zapewniały lepszą adhezję. Naukowcy z Fraunhofer Institute pracują właśnie nad udoskonaleniem tego procesu, tak aby uzyskać właściwości powierzchni dostosowane do różnych powłok i zastosowań.

obróbka wstępna tworzywa sztuczne

Fot. arch. Esse-ci

Dziś nie ma problemu z lakierowaniem zderzaków – mogą mieć dowolny kolor. Wystarczy ich powierzchnię aktywować przy pomocy ładunku elektrycznego lub płomienia. W trakcie wypalania na powierzchni tworzą się grupy reaktywne, co inicjuje utlenianie.

Utlenianie jest jednak procesem niespecyficznym. Tymczasem, jak wyjaśnia dr Andreas Holländer, specjalista od technologii powierzchni z Fraunhofer IAP, w prowadzonych obecnie badaniach chodzi o to, aby po obróbce wstępnej uzyskać specyficzne powierzchnie, wyposażone w konkretne grupy funkcyjne, dzięki czemu adhezja konkretnego typu powłoki może być dużo lepsza.

W ramach projektu Instytut Fraunhofera współpracuje z włoską firmą Esse-ci, zajmującą się sprzętem do obróbki płomieniowej. Wspólnie technolodzy chcą wykorzystać energię procesu, by uzyskać efekty wykraczające poza proste utlenianie. Aby to osiągnąć, do płomienia dodają chemikalia w postaci gazów i aerozoli. Korzystając z wyników testów, prowadzonych w ośrodku Instytutu Fraunhofera w Poczdamie, Esse-ci ma dopracować technologię od strony technicznej.

Aby przyspieszyć industrializację technologii, zainteresowane firmy są zaproszone do udziału w projekcie. Mogą dzięki temu liczyć na dostęp do informacji z pierwszej ręki i wyników badań.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA