Firma Principia, ekspert od analizy rynku materiałów budowlanych, opublikowała kilka biuletynów opisujących wpływ pandemii koronawirusa na branżę w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów przepadnie ok. 11% aktywności budowlanych zaplanowanych na ten rok.
Informacje opublikowane przez firmę Principia dotyczą wpływu pandemii na kilka amerykańskich sektorów. Mowa o materiałach budowlanych i drewnie przemysłowym, aktywnościach w obszarze budownictwa mieszkaniowego, ogółem nowych aktywnościach budowlanych oraz zapotrzebowaniu na produkty budowlane.
Dystrybutorzy nie narzekają
Jeśli chodzi o dystrybutorów, działają oni w niemal nieograniczonym zakresie, ponieważ większość stanów uznało ich działalność za niezbędną. Z wyjątkiem kilku sektorów produktowych, dystrybutorzy nie skarżą się na deficyty. Wyjątki dotyczą środków czyszczących, środków ochrony osobistej oraz niektórych produktów sprowadzanych z Chin, takich jak części metalowe.
Niezaburzona praca dotyczy stanów, które nie są w znacznym stopniu dotknięte koronawirusem. Tam, gdzie obserwuje się większą liczbę zakażonych, a w związku z tym wprowadzono bardziej restrykcyjne ograniczenia, pojawiają się większe problemy z zaopatrzeniem. Podobnie wygląda sytuacja sklepów z materiałami budowlanymi. Duże sieci o zasięgu krajowym lub regionalnym obserwują spadek zamówień, choć nie jest on drastyczny.
Spadek popytu w stanach najciężej dotkniętych
Kwestią, której przyjrzeli się eksperci firmy Principia, jest również zapotrzebowanie na produkty budowlane. Eksperci stwierdzili, że dwunastu stanom o ponadprzeciętnej ilości przypadków koronawirusa (ponad 13 000 potwierdzonych przypadków) odpowiada 54% zapotrzebowania na produkty remontowe oraz 50% zapotrzebowania na produkty do nowych aktywności budowlanych.
W powyższych stanach koronawirus może mieć wyraźny negatywny wpływ na ilość aktywności budowlanych. I to nawet w przypadku gdy nie zostały tam wprowadzone rygorystyczne ograniczenia rządowe.
Pandemiczny sezon budowlany
Firma przyjrzała się także wpływowi pandemii i ograniczeń z nią związanych na nowe projekty budowlane. Tu wszystko zależy przede wszystkim od dwóch czynników – jak długo narzucone będą rządowe środki bezpieczeństwa i do jakiego stopnia ograniczą prace na budowach. Dlatego dokładne stwierdzenie wpływu może zająć tygodnie lub nawet miesiące.
Wiadomo jednak, że zwyczajowo najwięcej nowych aktywności budowlanych (ok. 37% według danych dla USA) przypada na okres, który właśnie się zaczyna – od kwietnia do lipca. Eksperci Principia szacują, że w stosunku do początkowych scenariuszy dotyczących roku 2020, przepadnie około 11% aktywności budowlanych w całym kraju. 17% planowanych na ten rok projektów budowlanych dotyczy regionów USA, w których zakazano większości form działalności budowlanej.
Raporty będą aktualizowane
Principia zamierza aktualizować swoje raporty dotyczące wpływu COVID-19 na branżę w najbliższej przyszłości kilka razy w ciągu tygodnia. Szczegółowe dane oraz możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń – przydatne przy planowaniu działań biznesowych na najbliższe miesiące – dostępne są w ramach płatnej subskrypcji.
Źródło: Principia