a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Nowy make-up starej damy

Znak Hollywood, ogromny napis umieszczony na zboczu Mount Lee w Los Angeles, będący dziś symbolem wielkiego świata filmu, sławy, luksusu i piękna, zyskał nowe oblicze. Jego wizerunek odświeżono przy pomocy farb Sherwin-Williams.

fot. Wikimedia Commons

Słynny napis powstał w roku 1923 i początkowo był… reklamą nowo powstałego osiedla mieszkaniowego Hollywoodland. Składająca się z trzynastu liter o wysokości 15 m i szerokości 9,4 m i oświetlona czterema tysiącami żarówek konstrukcja nie miała długo zabawić na wzgórzu – planowano ją usunąć po kilkunastu miesiącach. Jej narodziny zbiegły się jednak w czasie z istnym wybuchem przemysłu rozrywkowego w okolicy – do Hollywood zaczęli ściągać ambitni i żądni zysku filmowcy oraz marzący o wielkiej sławie aktorzy z całego kraju. Napis na stałe wtopił się w krajobraz tego filmowo-telewizyjnego zagłębia i wkrótce zaczął się kojarzyć z nim tak mocno, że postanowiono pozostawić go na miejscu, gdzie dzielnie trwa do dziś i jest już rozpoznawany na całym świecie.

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat miał co prawda zarówno okresy świetności, jak i niezbyt dobrej kondycji. W latach czterdziestych, nie poddawany od czasu powstania żadnym gruntownym naprawom, za to wystawiony na działanie ostrego słońca, wiatru i deszczu, był już mocno nadwerężony. Wyjątkowo ciężko doświadczona została litera H – poważnie uszkodziło ją uderzenie samochodu, którym na początku lat 40. wjechał w nią opiekujący się napisem Albert Kothe.

W roku 1949 dokonano częściowego odnowienia napisu i usunięto końcówkę „land”, aby jednoznacznie już kojarzył się z filmowym miasteczkiem, nie z reklamą osiedla mieszkalnego. Wciąż jednak nie zadbano o odpowiednią ochronę przed niszczycielskim działaniem żywiołów i konstrukcję zaczęła pożerać korozja. Stopniowo odpadała górna część pierwszego O, przez co zaczęło wyglądać jak u, zaś trzecie O zawaliło się zupełnie. Upiorne „HuLLYWO D” przypominało już tylko smutną parodię dawnego blasku.

Zniszczony napis niedługo przed gruntowną renowacją w 1978 r. (fot. Wikimedia Commons)

Tym razem napis uratowali darczyńcy, wśród których znalazł się między innymi znany rockman Alice Cooper. W 1978 roku wymieniono całą konstrukcję, mając już zaś pewność, że nowa będzie musiała przetrwać więcej niż rok, wykonano ją z betonu i stali.

Od tamtego czasu konieczne było już tylko odświeżanie „wierzchniego okrycia” królowej Hollywood. Ostatnia i najbardziej gruntowna od lat 70. zmiana szaty zakończyła się kilka tygodni temu. Na wstępie, by zapewnić jak najlepszą przyczepność i trwałość naniesionych powłok, usunięto całkowicie stare warstwy farby; był to bardzo czaso- i pracochłonny proces, wykonany niemal w całości ręcznie. Następnie pokryto napis około czterystoma litrami farby podkładowej Sherwin-Williams Pro-Industrial Pro-Cryl Universal Acrylic Primer, przeznaczonej do podłoży szczególnie narażonych na korozję. Ostatnim krokiem były dwie warstwy (czyli prawie 800 litrów) białej farby akrylowej Emerald Exterior Acrylic Latex Paint, która nie łuszczy się, nie blaknie ani nie pokrywa się pęcherzami, za to stanowi doskonałą ochronę przed grzybami oraz gromadzeniem się brudu.

Z odświeżonego wizerunku napisu cieszy się Hollywood Sign Trust, rada odpowiedzialna za konserwację i dobry stan techniczny obiektu. Duma rozpiera również przedstawicieli firmy Sherwin-Williams, której farby były wcześniej wybierane m. in. przy odnowie mostu Golden Gate oraz Białego Domu. Nowy make-up zapewni, że dumna dama Hollywood będzie mogła godnie i pięknie świętować swe 90. urodziny.

Na oficjalnym kanale Sherwin-Williams na YouTube można obejrzeć filmik prezentujący proces odmalowywania słynnego napisu:

Źródła: Hollywood Sign Trust, Wikipedia