a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowe technologie na PaintExpo 2016

Nowe technologie na PaintExpo 2016

Zapotrzebowanie na nowe technologie w branży farbiarskiej rośnie. Możemy się więc spodziewać, że na przyszłorocznej wystawie PaintExpo 2016 na stoiskach producentów roić się będzie od nowych, innowacyjnych rozwiązań.

PaintExpo 2016

Fot. arch. PaintExpo

Nieważne, czy powlekany jest metal, drewno, tworzywa sztuczne czy szkło – nowe technologie są mile widziane niemal w każdym sektorze branży farbiarskiej. Producenci zrobią więc wszystko, by przykuć uwagę swoimi nowymi, funkcjonalnymi propozycjami.

Niekiedy zapotrzebowanie na nowe rozwiązania jest wymuszane przez oficjalne regulacje i przepisy. W krajach Unii Europejskiej 21 września 2017, a więc za niecałe dwa lata, oficjalne wycofane zostaną z użytku produkty zawierające chrom(VI) – związek powszechnie wykorzystywany przy wstępnej obróbce aluminium i cynku. To świetna okazja dla producentów farb, którzy zaproponują alternatywne, wolne od chromu środki.

W wielu przypadkach technologiczne nowinki mają obniżyć koszt produkcji i aplikacji farb, przede wszystkim dzięki swojej wysokiej efektywności i niższemu zużyciu energii. Do takich rozwiązań należą na przykład systemy jednopowłokowe – czyli systemy, które pozwalają uzyskać trwałą i estetyczną powłokę już po naniesieniu jednej warstwy. Oznacza to nie tylko oszczędność energii, ale również czasu i materiału. Oczywiście tego typu systemy również będą prezentowane na PaintExpo.

Producenci mają również wiele do zaoferowania jeśli chodzi o funkcjonalności. Liczą się farby, które oprócz swoich funkcji ochronnych i dekoracyjnych pełnią też inne role, czyli na przykład powłoki samonaprawiające się, samooczyszczające się, antymikrobowe, antyoblodzeniowe czy fotokatalityczne.

Jeśli chodzi o farby proszkowe, nowinką są ultracienkie emalie (już od 25 μm), których wykorzystanie oznacza dużą oszczędność materiału. Dzieje się również w dziedzinie usuwania nadmiernego oprysku przy malowaniu proszkowym – nowe systemy wykorzystujące elektrostatykę usuwają nadmiarową farbę z większą dokładnością i efektywnością.

Hitem przyszłorocznych targów PaintExpo mają być systemy MES (Manufacturing Execution Systems). Dzięki nim dane na temat produkcji mogą być pobrane z każdego miejsca świata, w dowolnej chwili. Kontrolowanie całego procesu jest bardzo łatwe – można to robić nawet przy pomocy smartfona czy tabletu. Zdaniem specjalistów MES jest przejawem czwartej rewolucji przemysłowej, która właśnie trwa w branży farbiarskiej.

O tych i wielu innych technologiach będzie można dowiedzieć się więcej na wystawie PaintExpo 2016, która odbędzie się w dniach 19-22 kwietnia, jak zwykle w niemieckim Karlsruhe. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: PaintExpo