a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowa tacka na żywność z biopolimerową powłoką BASF

Nowa tacka na żywność z biopolimerową powłoką BASF

Australijski producent opakowań na żywność Confoil oraz BASF połączyli siły, by opracować nowego typu papierową tackę na żywność. Dzięki powłoce na bazie biopolimeru nadaje się ona na kompost.

Fot. arch. BASF

Tacka pokryta jest ecovio® PS 1606 – certyfikowanym, nadającym się na kompost biopolimerem BASF częściowo pochodzenia biologicznego. Powstał on właśnie z myślą o opakowaniach na żywność wykonanych z papieru lub kartonu.

Alternatywa dla PET

Tacki DualPakECO® otrzymały certyfikat zgodnie z australijskim standardem AS4736-2006 i uzyskały zgodę na kontakt z żywnością. Można je wykorzystać zarówno w cateringu i sprzedaży dań na wynos z restauracji, jak i jako opakowanie na gotowe dania sprzedawane w supermarketach – mogą być bowiem przechowywane w lodówce lub zamrażarce, a także podgrzewane w piekarniku czy mikrofalówce. Jak mówi Alison Buxton, dyrektor generalna Confoil:

Chcieliśmy stworzyć tackę na bazie papieru, która spełnia wszystkie wymagania branży spożywczej, ale ma też dodatkową wartość, nadając się do kompostowania. W certyfikowanej biopolimerowej powłoce ecovio® PS 1606 od BASF znaleźliśmy idealny komponent, by uczynić kolejny krok w kierunku zrównoważonych technologii w naszej ofercie oraz pomóc klientom osiągnąć ich własne zrównoważone cele.

Tacka może być kompostowana po wyrzuceniu do zwykłego kosza na odpadki organiczne. Testy wykazały, że ulega ona rozkładowi w wodzie, dwutlenku węgla i bogatym w składniki odżywcze kompoście w ciągu czterech do sześciu tygodni. To przyjazna środowisku alternatywa dla opakowań PET – tacka ma też doskonałe właściwości barierowe w stosunku do tłuszczów, płynów i zapachów, dzięki czemu żywność zachowuje swój smak i aromat.

Zaprezentowane w Australii

Tacki DualPakECO® zostały wprowadzone na rynek na Dorocznej Konferencji 2022 Australijskiego Stowarzyszenia Recyklingu Organicznego (AORA – ang. Australian Organics Recycling Association) w Glenelg w Australii. Australijskie standardy dotyczące tworzyw kompostowalnych są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie.

Źródło: BASF