REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowa powłoka przeciwporostowa – miedź w kapsułkach

Nanocząstki miedzi, zamknięte w poliimidowej strukturze – oto nowy pomysł na powłokę przeciwporostową. Stosunkowo prosty, a bardzo efektywny!

powłoka przeciwporostowa miedź

Fot. Adlerauge / pixabay.com

Jest to dzieło naukowców z chińskiego Ningbo Institute of Materials Technology and Engineering. Jego sekretem są kapsułki. Biocydy w postaci nanocząstek miedzi są w nich zamknięte, dlatego uwalniane są do środowiska stopniowo, a działanie przeciwporostowe utrzymuje się przed długi czas.

Powłoka jest wytwarzana w jednym kroku, w procesie natryskiwania płomieniowego. Powstaje wskutek reakcji między bezwodnikiem a dwuaminą rozpuszczoną w roztworze dimetyloformamidu z nanocząstkami miedzi. W obrębie tak otrzymanej warstwy tworzą się wydrążone struktury z wewnętrzną przestrzenią o średnicy 10-15 μm, w których zamknięta zostaje dyspersja nanocząstek miedzi.

Wyniki testów są bardzo obiecujące. W przypadku powłoki o zawartości wagowej miedzi 30% po 1000 godzin zanurzenia w wodzie morskiej biocyd nadal był uwalniany, a więc powłoka wciąż miała działanie przeciwporostowe. Jej skuteczność potwierdzono, obserwując na powierzchni zachowanie bakterii Bacillus oraz alg Phaeodactylum tricornutum i Chlorella.

Twórcy zapewniają, że natryskiwanie płomieniowe oraz struktura powłok polimidowych-Cu to zupełnie nowe możliwości dla branży rozwiązań przeciwporostowych. Więcej na ten temat w czasopiśmie „Materials & Design”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA