W fabryce w Holandii uruchomiona została nowa linia produkcyjna jednego z koncernów chemicznych. Pozwoli ona zwiększyć produkcję dyspersji wodorozcieńczalnych, m.in. na potrzeby branży farbiarskiej.
Koncern BASF oficjalnie uruchomił swoją nową linię produkcji dyspersji wodorozcieńczalnych w Heerenveen w Holandii. Dzięki niej zwiększą się możliwości produkcyjne firmy bez dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Instalacja zasilana będzie energią pochodzącą z elektrowni wiatrowej Hollandse Kust Zuid.
Na drodze do realizacji celów klimatycznych
Produkowane na nowej linii dyspersje sprzedawane są przede wszystkim klientom z rynku farb, tuszów i opakowań, gdzie coraz większą wagę przywiązuje się do zrównoważonych technologii. Jak komentuje Sjoerd Visser, dyrektor zakładu BASF w Heerenveen:
Jestem dumny, że udało nam się rozszerzyć produkcję bez dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Nasz zakład dąży do całkowitej neutralności węglowej i chce się przyczynić do realizacji przez BASF celów firmy związanych z ochroną klimatu. Równocześnie chcemy się rozwijać, by móc dostarczać nadal naszym klientom produkty o niskim śladzie węglowym.
Sjoerd Visser dodaje, że produkowane w Heerenveen dyspersje umożliwią w branży opakowaniowej przejście z tworzyw sztucznych na papier oraz nadanie lepszych właściwości barierowych wyrobom wodorozcieńczalnym. Możliwe będzie też rozszerzenie oferty produktów pochodzenia biologicznego BASF dla sektora tuszów, opakowań i farb.
Tusze opakowaniowe oraz farby i lakiery
Nowa linia pozwoli zwiększyć produkcję m.in. wyrobów marki Joncryl® i Acronal Pro®. Joncryl® to wodorozcieńczalne polimery stosowane do otrzymywania zrównoważonych tuszów na opakowania w branży spożywczej. Z kolei polimery Acronal Pro® oferują wysokiej jakości, wytrzymałe rozwiązania umożliwiające osiągnięcie optymalnego odcienia i połysku farb oraz lakierów.
Źródło: BASF