a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowa lakiernia Eco-Line znacznie przyspieszyła produkcję w firmie Siatpol

Nowa lakiernia Eco-Line znacznie przyspieszyła produkcję w firmie Siatpol

Rynek bram i ogrodzeń stanowi dzisiaj ponad 4% polskiego rynku budowlanego. Nic więc dziwnego, że konkurencja na nim jest bardzo duża. Z jednej strony są lokalni producenci, z drugiej zagraniczne firmy rozbudowujące swoje sieci dystrybucji w Polsce. Jak rozwijać markę na tak trudnym rynku? Firma Siatpol postawiła na zwiększenie wydajności i podniesienie jakości, budując nową lakiernię przy wsparciu Eco-Line. Pozytywne efekty tej inwestycji widoczne są już po kilku miesiącach.

Eco-Line lakiernia Siatpol

Może się wydawać, że proszkowe malowanie ogrodzeń to mało komplikowany proces. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest. Najważniejsze aspekty związane z lakierowaniem ogrodzeń i wyzwania z nimi związane są następujące:

  • Niskie wypełnienie, czyli stosunek powierzchni malowanego detalu (głównie paneli siatki ogrodzeniowej) do rozmiaru samego detalu – wyzwanie w zakresie optymalizacji wydajności linii oraz ustawienia parametrów samego malowania tak, aby zminimalizować straty farby i emisję pyłów do środowiska.
  • Bardzo wysokie wymagania jakościowe stawiane powłoce. Ogrodzenia są montowane na zewnątrz, w środowiskach wysoce korozyjnych, dlatego zarówno przygotowanie powierzchni, jak i sam proces lakierniczy muszą być powtarzalne oraz oparte na najlepszych możliwych standardach, aby trwałość paneli była jak najdłuższa.
  • Zmieniające się trendy konsumenckie i zróżnicowane zamówienia indywidualne, wymagające elastyczności i szybkiej adaptacji – linia lakiernicza musi być dostosowana do malowania detali o różnych gabarytach oraz zapewniać możliwość szybkiej zmiany koloru farby.

Eco-Line Siatpol lakierniaNowoczesna lakiernia wzmocniła możliwości produkcyjne Siatpolu

Jak z nowymi wyzwaniami Siatpolu poradziła sobie firma Eco-Line?

Specjalizująca się w produkcji wyrobów z drutu firma Siatpol zaczynała na początku lat 80. jako małe przedsiębiorstwo rodzinne. Jeszcze pięć lat temu świętowano w niej uruchomienie pierwszej własnej proszkowej lakierni ręcznej. Wtedy był to duży krok do przodu. Dzisiaj Siatpol posiada jedną z najnowocześniejszych w Polsce instalację do malowania paneli ogrodzeniowych. W nowoczesnej przestronnej hali o powierzchni 2200 m² zamontowano wysoce zautomatyzowaną lakiernię do malowania proszkowego. Dzięki linii lakierniczej zaprojektowanej przez Eco-Line zdolności produkcyjne firmy w zakresie malowania wzrosły kilkunastokrotnie, a równocześnie znacznie polepszyła się jakość wykończeń. „Wiadomość szybko się rozeszła i inni przedsiębiorcy z regionu zgłaszają się dziś do nas, pytając o możliwość zlecenia nam malowania proszkowego” – przyznaje pan Kazimierz Szcząchor, właściciel Siatpolu.

Decyzja o rozbudowie podjęta została z okazji 35-lecia firmy. Udało się uzyskać na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich. Projekt i realizację linii zarząd Siatpolu postanowił powierzyć firmie Eco-Line, która podjęła się zadania w oparciu o prace badawczo-rozwojowe swoich inżynierów. Za sprawą zastosowanych innowacyjnych rozwiązań oraz gruntownego przeszkolenia pracowników Siatpolu, aby maksymalnie wykorzystali możliwości nowej instalacji, wydajność i jakość lakierowania wyraźnie się poprawiły.

Eco-Line lakiernia Siatpol

Lakiernia „skrojona na miarę”

O wyjątkowości projektu może świadczyć fakt, że jest to jedna z niewielu lakierni, które w strefie przygotowania powierzchni posiadają urządzenia zarówno do mechanicznej, jak i chemicznej obróbki. Umożliwia to kompleksowe przygotowanie podłoża do malowania.

Do obróbki mechanicznej służy system strumieniowo-ścierny omiatania detali, charakteryzujący się bardzo niską emisją pyłów, wyposażony w wykonane z węglików spiekanych zaawansowane turbiny SupremeBlaster.

Częścią linii jest również tunel do chemicznego przygotowania powierzchni, składający się z stref natryskowych przygotowania detali przed malowaniem. Ta dodatkowa chemiczna warstwa ochronna, stosowana na detalach przed malowaniem, znacznie wydłuża trwałość paneli nawet podczas ich późniejszego wykorzystania w agresywnych środowiskach. Tak przygotowane detale przejeżdżają automatycznie do pieca suszącego. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji może on służyć również do odgazowania elementów ocynkowanych.

Po przygotowaniu powierzchniowym detale trafiają do gniazda malowania automatycznego. Proces nanoszenia farby odbywa się w kabinie z automatycznymi aplikacjami malowania proszkowego. System wyposażony jest w centrum kolorów i pozwala na zmianę odcienia farby w czasie poniżej 10 minut. W jednym momencie aplikacja pozwala na malowanie od 6 do 10 paneli.

Pokryte detale trafiają do pieca wypalającego, w którym następuje polimeryzacja farby proszkowej. Piec wypalający umożliwia polimeryzowanie powłok nawet bardzo długich detali – o długości do 10 m i wysokości 2,5 m. Ponadto linia została dodatkowo wyposażona w kabinę manualną do malowania krótkich serii, bram i innych elementów o niestandardowych gabarytach.

Eco-Line

Imponująca wydajność

Optymalne dopasowanie parametrów linii oraz przeszkolenie pracowników pozwoliły osiągnąć imponujące efekty – w ciągu doby lakiernia jest w stanie pomalować panele ogrodzeniowe o łącznej powierzchni ponad 20 000 m²! Po zainstalowaniu nowej linii znacznie wzrosły więc zdolności produkcyjne Siatpolu. Poprawiła się także jakość paneli ogrodzeniowych produkowanych przez firmę, co potwierdziły badania zrealizowane przez Instytut Farb i Lakierów w Gliwicach.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zaproponowanym przez Eco-Line Siatpol jest dziś bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o szybkość malowania oraz jakość wykończenia uzyskanego na panelach ogrodzeniowych. Jednocześnie układ lakierni jest na tyle elastyczny, a jej wydajność na tyle duża, że firma może wspomagać innych producentów z regionu, wykonując dla nich malowanie nawet elementów o niestandardowych gabarytach. Czy warto inwestować w nowe technologie i rozwój firmy, powierzając rozbudowę zakładu zaufanemu partnerowi? Przykład Siatpolu pokazuje, że zdecydowanie tak!