a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiNowa fabryka AkzoNobel – najnowocześniejsza

Nowa fabryka AkzoNobel – najnowocześniejsza

AkzoNobel oficjalnie uruchomił najbardziej zaawansowaną technologicznie i przyjazną środowisku fabrykę farb na świecie. Mieści się ona w Ashington w Wielkiej Brytanii.

fabryka AkzoNobel Ashington

Fot. arch. AkzoNobel

Budowa zakładu kosztowała ponad 100 mln € i jest to największa do tej pory globalna inwestycja oddziału Decorative Paints. Nowy obiekt produkował będzie przede wszystkim farby flagowej marki AkzoNobel, Dulux. Jest jednak przystosowany również do produkcji wyrobów innych marek, takich jak Cuprinol, Polycell, Hammerite czy Armstead.

Firma dołożyła wszelkich starań, aby fabryka była jak najbardziej przyjazna środowisku. Dlatego wykorzystuje ona odnawialne źródła – jest wyposażona w komórki fotowoltaiczne i kocioł na biomasę, a także wysoce zautomatyzowany system produkcyjny, który pozwala zaoszczędzić wodę i energię oraz zmniejszyć ilość odpadów. W porównaniu z pozostałymi, działającymi dotąd zakładami AkzoNobel w Wielkiej Brytanii, w nowym obiekcie ślad węglowy na litr wyprodukowanej farby będzie zredukowany o 50%.

Wszystkie technologie produkcyjne w fabryce są sterowane za pośrednictwem jednego zintegrowanego systemu komputerowego. Oznacza to że każda czynność – od zamawiania surowców aż po wysyłkę gotowych produktów – może przebiegać bez udziału operatora.

Nowy obiekt pozwoli podwoić dotychczasową zdolność produkcyjną fabryk AkzoNobel w Wielkiej Brytanii – obecnie będzie ona wynosić 200 mln litrów rocznie. Ponadto ogromna powierzchnia kompleksu, 100 000 m², daje możliwość rozwinięcia go w przyszłości.

W zakładzie, oprócz instalacji produkcyjnej, mieści się również druga Akademia Dulux w Wielkiej Brytanii – centrum szkoleniowe dla malarzy i dekoratorów. Pierwsza Akademia, w Slough, wyszkoliła dotychczas już blisko 1600 osób.

Źródło: AkzoNobel