REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nissan Leaf świeci w ciemności

Nissan błyszczy, jeśli chodzi o innowacje w branży samochodowej. Jego popisowy elektryczny model Leaf, który bije dziś rekordy popularności, zyskał jeszcze jedną arcyciekawą właściwość. Świeci w ciemności!

Nissan Leaf

Fot. arch. Nissan

Leaf stał się dla Nissana czymś w rodzaju pola doświadczalnego, na którym wprowadza on w życie i testuje najnowsze, efektowne technologie. Niedawno pisaliśmy o Leafie z superhydrofobową powłoką, teraz przyszedł czas na farbę świecącą w ciemności.

Dzięki specjalnej farbie z glinianem strontu – bezzapachowym, niepalnym proszkiem, który umożliwia farbie kumulowanie energii ze słońca i jej wypromieniowywanie nocą – biały za dnia Leaf po zmroku zaczyna promieniować błękitnym blaskiem. Jest dzięki temu doskonale widoczny na drodze.

Do współpracy przy tym projekcie firma Nissan zaprosiła Hamisha Scotta, twórcę nanoszonej natryskowo farby, która posłużyła do stworzenia świecącej ścieżki Starpath. Formuła zastosowana na Leafie jest oparta na organicznych składnikach i nietoksyczna. Powłoka absorbuje energię z promieniowania UV, a następnie wypromieniowuje ją w postaci światła, przy czym efekt świecenia utrzymuje się przez 8-10 godzin. A więc, w większości przypadków, przez całą noc.

Pod względem bezpośredniego zastosowania takiej technologii Nissan jest pionierem. Niestety, nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy Leaf ze świecącą powłoką zostanie wprowadzony do produkcji seryjnej. Długość życia farby ma wynieść 25 lat – dopóki nie uda się potwierdzić, że rzeczywiście jest ona na tyle trwała, trzeba będzie poczekać. I powstrzymać jeszcze na jakiś czas swoje pragnienie olśnienia sąsiadów i znajomych.

Źródło: Nissan

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA