a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweŚwiecące powłoki Starpath

Świecące powłoki Starpath

Świecące alejki parkowe, które nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania? Dzięki specjalnym powłokom jest to już możliwe. Technologia STARPATH (w wolnym tłumaczeniu Gwiezdna Ścieżka) brytyjskiej firmy Pro-Teq Surfacing jest właśnie testowana w jednym z parków w Cambridge.

Starpath

Fot. Pro-Teq Surfacing

Cel: parki i place zabaw

Niedawno pisaliśmy o Smart Highway, czyli jezdniach z pasami wymalowanymi fotoluminescencyjną farbą. Propozycja firmy Pro-Teq Surfacing to podobna technologia, ale w tym wypadku rozszerzono zakres zastosowań – powłokę STARPATH nanosić można natryskowo na różne rodzaje materiałów, od kamienia poprzez beton i asfalt aż po drewno. Można nią pokryć na przykład parkowe alejki lub wykonane z okruchów gumy elastyczne nawierzchnie placów zabaw.

Jak to działa?

Zasada działania świecącej farby jest prosta i zaczerpnięta z natury. W dzień materiał pochłania energię świetlną z otoczenia (promieniowanie UV), w nocy zaś ją uwalnia, dlatego cząsteczki świecą. Zupełnie jak w przypadku meduz i innych stworzeń radzących sobie w ten sposób z mrokami morskich głębin.

STARPATH dostosowuje się do panujących warunków. Kiedy panuje nieprzenikniona ciemność, powłoka będzie świeciła mocniej, w trakcie zmierzchu natomiast lub pochmurnego dnia, gdy jest tylko trochę ciemniej niż w czas pogody, ilość uwalnianej energii będzie niewielka a cząsteczki będą jedynie lekko migotać.

Powłoka jest bardzo dyskretna, nie błyszczy się i nie jest śliska. Zewnętrzna warstwa zabezpieczająca zapewnia jej wytrzymałość oraz odporność na wodę. To technologia, która pozwoli sporo zaoszczędzić – raz naniesiona, pozostaje funkcjonalna przez długi czas i nie wymaga okablowania oraz energii elektrycznej, którą czerpią włączane każdego wieczora latarnie.

Praktycznie i efektownie

Obecnie, dzięki uprzejmości władz brytyjskiego Cambridge, technologia ta jest testowana w parku Christ’s Pieces. Wystarczyło zaledwie 30 minut, by nanieść natryskowo powłokę na jedną z parkowych alejek, a w ciągu 4 godzin obszar został całkowicie przywrócony do użytku. Wygląda więc na to, że STARPATH może być tanią, prostą i praktyczną innowacją w infrastrukturze. A do tego, trzeba przyznać, wygląda bajkowo…

Źródło: paintsquare.com