a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneNiemieckie wiatraki z ekologiczną powłoką TSA

Niemieckie wiatraki z ekologiczną powłoką TSA

Spółka energetyczna E.ON wprowadza nowe standardy w morskich elektrowniach wiatrowych. Fundamenty swoich wiatraków zabezpieczyła specjalnie w tym celu opracowaną, przyjazną środowisku powłoką antykorozyjną TSA (Thermal Spray Aluminium).

wiatraki powłoka TSA elektrownia wiatrowa Arkona E.ON

Każdy z powleczonych fundamentów ma wysokość 81 m i grubość prawie 8 m. Fot. arch. E.ON

Spółka zamierza zabezpieczyć 60% konstrukcji stalowych swoich wiatraków w elektrowni Arkona na Morzu Bałtyckim nową ekologiczną powłoką antykorozyjną. Jest również pierwszą firmą, która zamierza w całości pokryć fundamenty monopalowe w swojej elektrowni przyjazną środowisku powłoką ochronną. Zabezpieczenie to ma znacznie spowolnić proces korozji w ciągu następnych 25 lat.

TSA po raz pierwszy na skalę przemysłową

Proces TSA (Thermal Spray Aluminium), wykorzystany do pokrycia fundamentów, został opracowany we współpracy z inżynierami Rambøll Germany. W przystosowaniu go na skalę przemysłową pomogły natomiast spółki EEW i Krebs, które w zakładzie w Rostock uruchomiły w tym celu w pełni zautomatyzowaną linię lakierniczą.

W procesie powlekania robot wyposażony w dwa palniki łukowe natryskuje warstwę stopionego aluminium o grubości 350 μm. Wszystko przebiega z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla środowiska. Następnie na powierzchni aplikowana jest żywica.

To pierwszy przykład zastosowania metody TSA na skalę przemysłową. Proces jest w pełni zautomatyzowany, co oznacza duże oszczędności w porównaniu ze standardowymi procedurami antykorozyjnymi. I jest już w użyciu – zabezpieczono w ten sposób 60 fundamentów monopalowych dla elektrowni Arkona, każdy o wysokości 81 metrów i grubości prawie 8 m.

Milion ton CO2 mniej

Projekt Arkona to elektrownia wiatrowa zlokalizowana 35 kilometrów na północny wschód od wyspy Rügen, na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Niemiec. Od roku 2019 będzie w stanie zasilić 400 000 gospodarstw domowych, a w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami wyemituje w ciągu roku o 1,2 mln ton CO2 mniej.

Obiekt składać się będzie z 60 wiatraków wyprodukowanych przez firmę Siemens, każdy na fundamencie monopalowym zanurzonym w wodzie na głębokość od 23 do 37 metrów. Arkona to spółka typu joint venture między E.ON oraz norweskim koncernem Statoil.

Źródło: E.ON