REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Red Knight – lotnicza legenda Kanady znów żywa

Grupa entuzjastów z Ontario postanowiła przywrócić do życia legendę kanadyjskiego lotnictwa – samolot Red Knight, który w latach 50. i 60. był znany w całej Ameryce Północnej ze swoich występów akrobatycznych. Czerwony Rycerz narodził się na nowo dzięki lakierom Sherwin-Williams.

Red Knight Kanada Sherwin-Williams

Fot. Simon Pont / Jet Aircraft Museum

Red Knight był samolotem typu Canadair CT-133 Silver Star, używanym przez siły powietrzne Kanadyjskich Sił Zbrojnych do celów treningowych w latach 50. i 60. Wyprodukowano ich wtedy prawie 700.

W 1958 roku jedną ze Srebrnych Gwiazd przemalowano na jaskrawą czerwień i zorganizowano pokaz akrobatyczny na Canadian National Exposition w Toronto. Następnie samolot miał wrócić do pierwotnego wyglądu i do normalnego użytku, ale pokaz zrobił taką furorę, że Siły Zbrojne postanowiły zorganizować ich więcej. I tak Red Knight zaczął bawić mieszkańców całej Ameryki Północnej – tylko w roku 1963 dał około sto występów.

W roku 2007 grupa entuzjastów założyła w mieście London w Ontario Muzeum Samolotów Odrzutowych (JAM – Jet Aircraft Museum). Nabyli oni od kanadyjskiego rządu sześć samolotów Silver Star z lat 50., jeden z nich zaś posłużył im jako replika Red Knighta.

Przemalowywanie samolotu, w którym udział wzięli głównie wolontariusze, zajęło ponad 1200 godzin. W odtworzeniu wzoru pomógł lokalny warsztat Rich Refinishing Auto Body – dla którego co prawda był to debiut, jeśli chodzi o lakierowanie samolotu, ale do dzieła zabrał się z wielkim zapałem. Lakiery natomiast ufundowała firma Sherwin-Williams. Producent zaproponował nie zawierający chromu podkład poliuretanowy CM0486707 oraz grunt reaktywny, a także lakier nawierzchniowy Acry Glo Conventional w charakterystycznym czerwonym odcieniu.

W czerwcu odbyła się oficjalna prezentacja samolotu. Obecnie trwają przygotowania do pierwszego pokazu akrobatycznego, Muzeum Samolotów Odrzutowych marzy bowiem o tym, aby Red Knight pojawił się znów na niebie.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
67%
33%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA