a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweRed Knight – lotnicza legenda Kanady znów żywa

Red Knight – lotnicza legenda Kanady znów żywa

Grupa entuzjastów z Ontario postanowiła przywrócić do życia legendę kanadyjskiego lotnictwa – samolot Red Knight, który w latach 50. i 60. był znany w całej Ameryce Północnej ze swoich występów akrobatycznych. Czerwony Rycerz narodził się na nowo dzięki lakierom Sherwin-Williams.

Red Knight Kanada Sherwin-Williams

Fot. Simon Pont / Jet Aircraft Museum

Red Knight był samolotem typu Canadair CT-133 Silver Star, używanym przez siły powietrzne Kanadyjskich Sił Zbrojnych do celów treningowych w latach 50. i 60. Wyprodukowano ich wtedy prawie 700.

W 1958 roku jedną ze Srebrnych Gwiazd przemalowano na jaskrawą czerwień i zorganizowano pokaz akrobatyczny na Canadian National Exposition w Toronto. Następnie samolot miał wrócić do pierwotnego wyglądu i do normalnego użytku, ale pokaz zrobił taką furorę, że Siły Zbrojne postanowiły zorganizować ich więcej. I tak Red Knight zaczął bawić mieszkańców całej Ameryki Północnej – tylko w roku 1963 dał około sto występów.

W roku 2007 grupa entuzjastów założyła w mieście London w Ontario Muzeum Samolotów Odrzutowych (JAM – Jet Aircraft Museum). Nabyli oni od kanadyjskiego rządu sześć samolotów Silver Star z lat 50., jeden z nich zaś posłużył im jako replika Red Knighta.

Przemalowywanie samolotu, w którym udział wzięli głównie wolontariusze, zajęło ponad 1200 godzin. W odtworzeniu wzoru pomógł lokalny warsztat Rich Refinishing Auto Body – dla którego co prawda był to debiut, jeśli chodzi o lakierowanie samolotu, ale do dzieła zabrał się z wielkim zapałem. Lakiery natomiast ufundowała firma Sherwin-Williams. Producent zaproponował nie zawierający chromu podkład poliuretanowy CM0486707 oraz grunt reaktywny, a także lakier nawierzchniowy Acry Glo Conventional w charakterystycznym czerwonym odcieniu.

W czerwcu odbyła się oficjalna prezentacja samolotu. Obecnie trwają przygotowania do pierwszego pokazu akrobatycznego, Muzeum Samolotów Odrzutowych marzy bowiem o tym, aby Red Knight pojawił się znów na niebie.

Źródło: coatingsworld.com