REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanocząstki srebra z zielonej herbaty

Działające antybakteryjnie nanocząstki srebra są stosowane coraz częściej jako składniki farb, tkanin czy materiałów budowlanych. Niestety jednak produkcja tego dodatku wymaga potencjalnie niebezpiecznych surowców oraz dużej ilości energii, powstać mogą również toksyczne produkty uboczne. Naukowcy z US Environmental Protection Agency zaproponowali zastąpienie tradycyjnej metody produkcji innowacyjną technologią wykorzystującą... wyciągi roślinne.

nanocząstki srebra

fot. alaasafei (sxc.hu)

Mallikarjuna Nadagouda i jego współpracownicy z National Risk Management Laboratory US EPA twierdzą, że w roli surowców do produkcji nanocząstek srebra doskonale sprawdzają się powszechnie dostępne wyciągi z roślin, np. zielona herbata, kawa, ekstrakt ze słonecznika czy owoców. Do tego trochę biodegradowalnych polimerów, enzymy oraz alternatywne źródła energii, takie jak promieniowanie mikrofalowe – i voilà!

Zaproponowana przez badaczy z US EPA metoda wykorzystuje odnawialne surowce i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i dla środowiska naturalnego. Jest więc duża szansa, że już wkrótce będzie wykorzystywana na wielką skalę.

Artykuł dotyczący tej nowej technologii opublikowany został w czasopiśmie ACS Sustainable Chemistry & Engineering i jest dostępny online.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA