Działające antybakteryjnie nanocząstki srebra są stosowane coraz częściej jako składniki farb, tkanin czy materiałów budowlanych. Niestety jednak produkcja tego dodatku wymaga potencjalnie niebezpiecznych surowców oraz dużej ilości energii, powstać mogą również toksyczne produkty uboczne. Naukowcy z US Environmental Protection Agency zaproponowali zastąpienie tradycyjnej metody produkcji innowacyjną technologią wykorzystującą... wyciągi roślinne.
Mallikarjuna Nadagouda i jego współpracownicy z National Risk Management Laboratory US EPA twierdzą, że w roli surowców do produkcji nanocząstek srebra doskonale sprawdzają się powszechnie dostępne wyciągi z roślin, np. zielona herbata, kawa, ekstrakt ze słonecznika czy owoców. Do tego trochę biodegradowalnych polimerów, enzymy oraz alternatywne źródła energii, takie jak promieniowanie mikrofalowe – i voilà!
Zaproponowana przez badaczy z US EPA metoda wykorzystuje odnawialne surowce i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i dla środowiska naturalnego. Jest więc duża szansa, że już wkrótce będzie wykorzystywana na wielką skalę.
Artykuł dotyczący tej nowej technologii opublikowany został w czasopiśmie ACS Sustainable Chemistry & Engineering i jest dostępny online.
Źródło: european-coatings.com