a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneEkologiczne dodatki ogniochronne od Clariant

Ekologiczne dodatki ogniochronne od Clariant

Do niedawna halogenki (związki chloru, bromu czy fluoru) powszechnie stosowane były jako składniki farb ogniochronnych. Sprawdzały się doskonale jako dodatki wspomagające spęcznienie powłoki, a więc zwiększające jej skuteczność w ramach ochrony przed ogniem. Ponieważ jednak nie są przyjazne środowisku, producenci zaczęli wycofywać je ze swojej oferty. Pełną gamę farb ogniochronnych nie zawierających halogenków ma w swojej ofercie firma Clariant.

ogniochronne

fot. arch. Clariant

Linia Exolit® to zestaw dodatków do farb pęczniejących, a więc tworzących na powierzchni w obecności ognia rodzaj węglowej piany. Pod wpływem wysokiej temperatury składniki farby rozkładają się z wydzieleniem pęcherzyków gazu. Powłoka zwiększa swą grubość 10-100 razy, a ponieważ nie przewodzi ciepła, świetnie izoluje podłoże. Ma to szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji stalowych, które pod wpływem ognia mogą ulec stopieniu, a stąd już tylko krok do katastrofy.

Ogniochronne dodatki z linii Exolit nie zawierają halogenków. Podstawowym ich składnikiem jest polifosforan amonu, który Clariant wytwarza samodzielnie w swoich zakładach.

Produkty z tej serii stosowane mogą być nie tylko jako składniki farb na konstrukcje stalowe, ale także na układy scalone i inne elementy urządzeń elektronicznych – laptopów, smartfonów itp. Innowacyjność dodatków Clariant doceniona została przez Unię Europejską, której badania wykazały, że pod względem skuteczności ekologiczne środki Exolit nie ustępują wcale pola produktom zawierającym halogenki. Jest to więc bardzo cenna alternatywa, z pewnością warta rekomendacji.

Źródło: Clariant