a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajwiększy mural Ameryki

Największy mural Ameryki

W drugiej połowie ubiegłego roku światło dzienne ujrzał największy obecnie mural w Stanach Zjednoczonych. Powstałe na silosach zbożowych malowidło przypomina o przeszłości oraz rdzennych mieszkańcach Ameryki, którzy są częścią społeczności także dziś.

Fot. arch. Tnemec

Największy mural w USA – tzw. Glass City River Wall – znajduje się w Toledo w stanie Ohio. Powstał on z inicjatywy organizacji Urban Sight na silosach zbożowych koncernu spożywczego ADM nad rzeką Maumee.

Wczoraj i dziś

Autorem projektu jest Gabe Gault. W wykonaniu muralu pomogła mu grupa lokalnych artystów oraz ceniony twórca sztuki muralowej, Eric Henn. O projekcie opowiada Christina Kasper, prezeska Urban Sight oraz menedżerka projektu Glass City River Wall:

Projekt został zapoczątkowany przez grupę przyjaciół, którym zależało na ciepłym przywitaniu oraz pozytywnym i budzącym nadzieję przesłaniu dla społeczności Toledo i osób przyjezdnych. Słoneczniki reprezentują nadzieję, wiarę i pomyślność, natomiast wizerunki rdzennych mieszkańców to hołd dla tych, którzy jako pierwsi uprawiali tę ziemię. A także węzeł, w którym łączą się ze sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Na muralu widnieją przedstawicielki trzech pokoleń, a także trzech indiańskich plemion – Miami w Oklahomie, Szaunisów oraz Dakotów. Do wykonania wizerunków pozowały żywe modelki we współczesnych strojach. Twórcy pokazują w ten sposób, że rdzenni Amerykanie nie są postaciami z przeszłości, ale integralną częścią dzisiejszej społeczności.

800 darczyńców i 13 000 litrów farb

Mural powstał dzięki środkom zarówno publicznym, jak i prywatnym. Jak wylicza Christina Kasper, do jego wykonania przyczyniło się ponad 800 darczyńców, którzy przekazali w sumie kwotę prawie 1,2 mln $.

Ogromne malowidło powstało na 28 zbiornikach, na łącznej powierzchni ponad 15 000 m2. By je wykonać, artyści potrzebowali ponad 13 000 litrów farb. Dostarczyła je firma Tnemec. Jak mówi Chase Bean, prezes i dyrektor generalny Tnemec Company:

Ogromnie cieszymy się, że staliśmy się częścią tego projektu. Jesteśmy wdzięczni za ducha wspólnoty oraz wysiłki tak wielu osób zaangażowanych w przeobrażenie tego obiektu w przepiękne dzieło sztuki.

Do wykonania muralu wykorzystano produkty akrylowe Series 156 Enviro-Crete oraz Series 1026 Enduratone w wielu różnych odcieniach. Pierwsza linia to elastyczna, oddychająca powłoka do betonu, druga zaś – wszechstronna i wytrzymała farba wodorozcieńczalna.

Estetyka i edukacja

Mural ma również cel edukacyjny – ma zachęcać młodzież do poznawania historii Toledo, własnych historii i korzeni. Dlatego też w związku z muralem powstał szereg dodatkowych pomocy i materiałów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie Glass City River Wall.

Źródło: Tnemec