a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneNajwiększa farma wiatrowa świata z farbami AkzoNobel

Największa farma wiatrowa świata z farbami AkzoNobel

Już wkrótce u wybrzeży Wielkiej Brytanii pracę rozpocznie największa farma wiatrowa na świecie. Wszystkie 165 gigantycznych wiatraków zabezpieczonych zostało farbami AkzoNobel.

Fot. arch. AkzoNobel

Farma Hornsea 2 zlokalizowana jest w odległości ok. 89 kilometrów od wschodniego wybrzeża Anglii. Ma ona zdolność wyprodukowania ponad 1,3 gigawatów energii – wystarczająco dużo, by dostarczyć prąd dla ponad 1,3 mln domów.

Ekologia i trwałość

Mierzące ponad 200 metrów wieże wiatraków zabezpieczone zostały farbą Interzone 954 marki International. Choć produkt ten powstał z myślą o ochronie morskich instalacji olejowo-gazowych, sprawdza się również na wiatrakach. Jak mówi Simon Parker, dyrektor oddziału Marine and Protective Coatings AkzoNobel:

Wspaniale być zaangażowanym w projekt tak ambitny, realizowany na tak wielką skalę. Obecnie, w czasach gdy świat zmierza ku zielonej i bardziej przyjaznej środowisku przyszłości, bardzo ważnym jest, aby niezbędna infrastruktura była nie tylko dostosowana do konkretnych zadań, ale również zabezpieczona pod kątem długotrwałego użycia.

Dodaje, że właśnie tutaj kluczową rolę odgrywa powłoka Interzone 954. W ciągu ponad 30 lat obecności na rynku udowodniła ona swoją wysoką jakość – obecnie zabezpiecza już ponad 2000 morskich struktur energetyki wiatrowej. Dzięki doskonałym właściwościom barierowym, odporności na ścieranie i grubości powłoki dobrze chroni przed korozją najbardziej narażoną strefę rozpryskową.

Druga farma Hornsea

Farma Hornsea 2 o powierzchni 462 km² to kontynuacja projektu Hornsea 1, w ramach którego w 2021 uruchomiona została dotychczasowa największa farma wiatrowa na świecie. Jej 174 wiatraki, również zabezpieczone farbami AkzoNobel, zaopatrują w prąd około miliona domów w Wielkiej Brytanii.

Źródło: AkzoNobel