a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNajnowsze technologie na Paint Expo 2018

Najnowsze technologie na Paint Expo 2018

W dzisiejszych czasach aplikacja farb musi być nie tylko tania, ale także niezawodna, produktywna i elastyczna. Jakość powstałej w ten sposób powłoki nie może pozostawiać nic do życzenia. Technologie, które umożliwiają spełnienie tych wszystkich wymagań, zostaną zaprezentowane na przyszłorocznej wystawie Paint Expo, na której obecność zapowiedziało już 450 firm!

Paint Expo 2018

Fot. Paint Expo

Choć do wydarzenia zostało jeszcze pięć miesięcy, stoisko wystawowe zarezerwowało sobie już 450 firm z całego świata. Wiele z nich weźmie udział w wydarzeniu po raz pierwszy. Wśród wystawców znajdą się rynkowi liderzy oraz młode, prężnie działające przedsiębiorstwa, dlatego goście mogą liczyć na to, że zaprezentowane im zostaną najnowsze, najbardziej zaawansowane technologie.

Taniej, skuteczniej, bardziej zielono

Zarówno w produkcji przemysłowej jak i wytwarzaniu dóbr konsumenckich powłoki mają kluczowe znaczenie. W zależności od produktu oraz jego zadania stawia się im przy tym różne wymagania funkcjonalne i dekoracyjne. Niezależnie od tego czy powlekamy metal, tworzywo sztuczne, drewno, materiał drewnopodobny, szkło czy kompozyty – oczekiwania na całym świecie rosną. Farba musi być doskonałej jakości, trwała, „zielona”. A równocześnie od materiałów i procesów lakierniczych wymaga się, aby były efektywne i niedrogie. Odpowiedzią na te wszystkie wymogi mają być technologie zaprezentowane na Paint Expo 2018.

Jakie to technologie? Między innymi najnowsze techniki powlekania podłoży wielometalicznych, procesy mokrej chemii (fosforowanie żelaza i cynku), a także systemy nanoceramiczne. Ze względu na oszczędność przestrzeni oraz surowców, a także łatwą integrację z istniejącymi liniami produkcyjnymi, znaczenia nabierają suche metody obróbki wstępnej – takie jak suchy śnieg CO2 czy czyszczenie plazmowe.

Większą efektywność pozwalają uzyskać roboty, a także systemy umożliwiające maksymalne wykorzystanie farby, nowe technologie suszenia czy systemy przenośnikowe. W przypadku farb ciekłych w cenie są systemy, które pozwalają ograniczyć ilość etapów malowania. Poza tym też stale obserwuje się przejście od farb rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych. W dziedzinie farb proszkowych natomiast popularne są przede wszystkim systemy niskotemperaturowe i cienkowarstwowe (które pozwalają na mniejsze zużycie energii i materiału).

Paint Expo 2018

Fot. Paint Expo

Już za pięć miesięcy

Najbliższa odsłona wystawy PaintExpo, jednego z najważniejszych wydarzeń europejskiej branży farbiarskiej, odbędzie się w dniach 17-20 kwietnia 2018 w Karlsruhe. W trakcie niej zaprezentowane zostaną rozwiązania z takich obszarów jak sprzęt do aplikacji farb ciekłych, proszkowych i UV, procesy powlekania coil coatings i zanurzeniowe, farby i emalie do wszystkich procesów, systemy aplikacji i pistolety lakiernicze, technologie automatyzacji i przenośnikowe, czyszczenie i obróbka wstępna, suszenie i sieciowanie, recykling i utylizacja odpadów, technologie pomiaru oraz testy powłok.

Źródło: Doris Schulz / Paint Expo