a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajmniejszy wydruk na świecie – rekord pobity!

Najmniejszy wydruk na świecie – rekord pobity!

Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu oraz firmy Scrona pobili nowy rekord – udało im się wydrukować najmniejszy kolorowy obraz na świecie. Jest wielkości przekroju ludzkiego włosa!

najmniejszy wydruk na świecie

Rekordowy wydruk przedstawia błazenki w otoczeniu morskich anemonów. Fot. arch. Scrona / ETH Zurich

Do wykonania rekordowego wydruku posłużyła innowacyjna technologia 3D NanoDrip. Została ona opracowana przez naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu i skomercjalizowana przez firmę Scrona.

Rekordowe błazenki

Obrazek który zasłużył sobie na zapis w Księdze Rekordów Guinessa ma wymiary 80 µm x 115 µm, więc jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,0092 mm². To mniej więcej tyle co przekrój ludzkiego włosa lub jeden piksel wyświetlacza Retina. Oczywiście tak niewielki obraz nie jest w ogóle widoczny gołym okiem, dlatego osoby poświadczające rekord musiały użyć specjalnego mikroskopu.

Wydruk przedstawia grupę błazenków przy morskich anemonach. Kolorowe rybki, które w naturze osiągają wymiary ok. 10 cm, na wydruku zostały zminiaturyzowane do zaledwie 30 µm. Dzięki 24-bitowej głębi kolorów rybi domek przedstawiony na obrazku jest prawie tak kolorowy jak w rzeczywistości.

Kolorowe kropki kwantowe

Żywe odcienie to zasługa kropek kwantowych. Są to nanocząstki, które emitują światło z zakresu odpowiadającego specyficznej barwie. Zmieniając ich rozmiary możemy sterować uzyskanym kolorem, na przykład przechodząc od pomarańczowego do żółtego. Kropki kwantowe słyną ze swojej intensywnej barwy, dlatego są obecnie chętnie wykorzystywane przy produkcji płaskich wyświetlaczy.

Do otrzymania obrazu błazenków i ich domku wykorzystano kropki kwantowe w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim w rozdzielczości 25000 DPI. Aby uzyskać wymaganą głębię kolorów, potrzebna była bardzo precyzyjna kontrola położenia kropek kwantowych, zadanie nie było więc łatwe.

Twoje zdjęcie na mikrowydruku

Warto zauważyć, że wydrukowany w ten sposób obrazek to nie tylko miła dla oka ciekawostka. To również ważne osiągnięcie współczesnej nauki i technologii, wskazujące nową ścieżkę wykorzystania nanomateriałów w elektronice i optyce, zwłaszcza w produkcji wyświetlaczy.

Firma Scrona dobrze wie, jak nakręcić zainteresowanie wokół swojego dokonania. Za pośrednictwem portalu Kickstarter zaoferowała chętnym podobny mikrowydruk, nie przedstawiający jednak błazenków a dowolny wybrany obraz. W pakiecie każdy zainteresowany otrzymał miniaturowy mikroskop, dzięki któremu można oglądać maleńki wydruk. Akcja zakończyła się 9 stycznia.

Źródło: ETH Zürich