a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiNagroda „Powierzchnia roku 2015” dla StoColorDryonic

Nagroda „Powierzchnia roku 2015” dla StoColorDryonic

Firma Sto została zwycięzcą nagrody „Powierzchnia 2015” przyznawanej przez niemiecki Instytut Fraunhofera. Laurem zwycięstwa uhonorowano farbę fasadową StoColorDryonic wykorzystującą zasady bioniki.

(od lewej) Dr. Andreas Weier (Sto), Dr. Martin Metzner (Fraunhofer IPA), Walter Weh, Reiner Schmid, Dr. Christian Schaller, Stefan Basler (Sto). (Źródło: Fraunhofer IPA)

(od lewej) Dr. Andreas Weier (Sto), Dr. Martin Metzner (Fraunhofer IPA), Walter Weh, Reiner Schmid, Dr. Christian Schaller, Stefan Basler (Sto). (Źródło: Fraunhofer IPA)

Co roku począwszy od 2012 Instytut Fraunhofera przyznaje nagrodę „Powierzchnia roku” za innowacyjne zastosowanie i technologię z zakresu techniki powierzchniowej. W tegorocznej edycji po raz pierwszy nagrodzona została farba elewacyjna.

Głównymi kryteriami, które zadecydowały o przyznaniu nagrody były: innowacyjność, zrównoważony rozwój, jakość oraz możliwość zastosowania w przemyśle.

StoColorDryonic to najnowsza farba z generacji farb Sto IQ-Intelligent Technology. Inspiracją dla jej stworzenia stał się jeden z gatunków chrząszcza żyjącego na pustyni Namib. Powierzchnia jego pancerza składa się z maleńkich hydrofilnych guzków i hydrofobowych wyżłobień, którymi woda może spływać w dół. Nowatorska farba elewacyjna StoColorDryonic posiada podobnie jak namibijski chrabąszcz hydrofilno–hydrofobową mikrostrukturę, dzięki której woda po deszczu, rosie i mgle gromadząca się na elewacji zostaje błyskawicznie odprowadzona. Woda spływa w rekordowym tempie, dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych rodzajów powłok elewacyjnych. W efekcie powierzchnia szybciej schnie, przez co glony i grzyby nie mają żadnych szans, a elewacja znacznie dłużej zachowuje trwałość i swą wizualną atrakcyjność.

Skuteczność z jaką StoColorDryonic czerpie z natury idzie w parze z przyjaznością środowisku. Farba nie tworzy biobójczej warstwy ochronnej, stanowi także barierę dla CO2.

Rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji. Powłokę z powodzeniem można zastosować na tynkach elewacyjnych, metalu, klinkierze, tworzywach sztucznych, betonie. Sprawdzi się też na nachylonych płaszczyznach elewacyjnych. Wszystko to w dowolnej kolorystyce.