a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneMural na Centrum Informatycznym Świerk – zwycięzca

Mural na Centrum Informatycznym Świerk – zwycięzca

Konkurs na atomowy mural na budynku głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk rozstrzygnięty! Zwycięzcą został krakowski artysta Olaf Cirut.

mural Centrum Informatyczne Świerk

Fot. Centrum Informatyczne Świerk

Na ogłoszony pod koniec ubiegłego roku konkurs przysłano 28 prac. Ostatecznie jury uznało, że ustalone kryteria najlepiej spełnia projekt Olafa Ciruta – intryguje, zachwyca, daje pojęcie o ogromnych możliwościach obliczeniowych klastra komputerowego w Świerku i motywuje do zgłębiania tematu.

Zwycięski projekt. Fot. Centrum Informatyczne Świerk

Autor zwycięskiej koncepcji mówi o niej tak:

Malowidło sprawi, że bryła budynku sama zamieni się w ogromną maszynę obliczeniową. Kolor ciemnoszary podkreśla jej walory użytkowe i jest doskonałym tłem dla jasnych partii obrazu. Centralną częścią pozostaje schematyczny rysunek reaktora Maria (ponad 25 m²), od którego rozchodzą się zasilane symbolicznym strumieniem informatycznym zakończenia kanałów do wyprowadzania wiązek neutronów. Moja kompozycja stara się oddać dynamikę pracy klastra obliczeniowego. W nocy, na czarnej bryle Centrum, wyraźnie widoczny będzie błękitny reaktor i rozchodząca się od niego promieniście sieć połączeń, odcinające się od tła dzięki fosforyzującemu pigmentowi. To bezpośrednie nawiązanie do efektownego zjawiska, jakim jest promieniowanie Czerenkowa. W przyrodzie można je obserwować na przykład w błyskach promieni kosmicznych przechodzących przez atmosferę, zaś w urządzeniach technicznych szczególnie inspirująco wygląda ono właśnie w znajdującym się w Świerku reaktorze badawczym Maria.

Zrealizowanie projektu na 530 m² ściany ma zająć trzem artystom około czterdziestu dni. Odsłonięcie dzieła ma nastąpić przy okazji uroczystego otwarcia klastra komputerowego w Świerku w czerwcu tego roku. Będzie to największa tego typu instalacja obliczeniowa w Polsce.

Źródło: Centrum Informatyczne Świerk