REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Modernistyczny mural na gdańskiej Zaspie

Współpraca artysty Rafała Roskowińskiego z marką Primacol po raz kolejny przyniosła piękny plon. Tym razem jest nim lotniczy mural w gdańskiej dzielnicy Zaspa.

mural Gdańsk Zaspa Primacol

Fot. arch. Primacol

Wielkoformatowe malowidło zatytułowane „Awiacja II RP” to dzieło Rafała Roskowińskiego, oficjalnego endorsera farb marki Primacol, oraz prof. Jacka Zdybla z gdańskiej ASP. Mural wykonano przy pomocy produktów Primacol. Partnerem przedsięwzięcia była również firma Jeppesen, wchodząca w skład koncernu Boeing.

Malowidło nawiązuje do epoki polskiego modernizmu. Jego główne elementy to bombowiec „Łoś” – lotnicza duma II RP, oraz wizerunek Tamary Łempickiej, polskiej malarki tworzącej w stylu art déco. W takim też stylu utrzymany jest mural, przypominający plakaty z lat 30. ubiegłego wieku.

Dzieło nieprzypadkowo powstało właśnie na Zaspie. Ta gdańska dzielnica słynie z murali, a ponadto na jej terenie mieściło się kiedyś lotnisko, stąd tematyka lotnicza. Motyw samolotów cieszy się zresztą w ostatnim czasie zainteresowaniem muralistów nie tylko na Pomorzu – przypominamy, że „lotniczy” mural powstał ostatnio również w Rzeszowie.

Źródło: Unicell Poland

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA