a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiModernistyczny mural na gdańskiej Zaspie

Modernistyczny mural na gdańskiej Zaspie

Współpraca artysty Rafała Roskowińskiego z marką Primacol po raz kolejny przyniosła piękny plon. Tym razem jest nim lotniczy mural w gdańskiej dzielnicy Zaspa.

mural Gdańsk Zaspa Primacol

Fot. arch. Primacol

Wielkoformatowe malowidło zatytułowane „Awiacja II RP” to dzieło Rafała Roskowińskiego, oficjalnego endorsera farb marki Primacol, oraz prof. Jacka Zdybla z gdańskiej ASP. Mural wykonano przy pomocy produktów Primacol. Partnerem przedsięwzięcia była również firma Jeppesen, wchodząca w skład koncernu Boeing.

Malowidło nawiązuje do epoki polskiego modernizmu. Jego główne elementy to bombowiec „Łoś” – lotnicza duma II RP, oraz wizerunek Tamary Łempickiej, polskiej malarki tworzącej w stylu art déco. W takim też stylu utrzymany jest mural, przypominający plakaty z lat 30. ubiegłego wieku.

Dzieło nieprzypadkowo powstało właśnie na Zaspie. Ta gdańska dzielnica słynie z murali, a ponadto na jej terenie mieściło się kiedyś lotnisko, stąd tematyka lotnicza. Motyw samolotów cieszy się zresztą w ostatnim czasie zainteresowaniem muralistów nie tylko na Pomorzu – przypominamy, że „lotniczy” mural powstał ostatnio również w Rzeszowie.

Źródło: Unicell Poland