a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiDwutlenek tytanu do 2025 – raport Roskill

Dwutlenek tytanu do 2025 – raport Roskill

2015 rok był ciężkim czasem dla producentów minerałów tytanowych. Długoterminowe prognozy dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji. Oto najważniejsze informacje z najnowszego raportu firmy Roskill.

dwutlenek tytanu raport Roskill

Fot. Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

Jak wynika z analiz, najwięcej surowców tytanowych pochłania produkcja bieli tytanowej – w roku 2015 udział ten wyniósł 83%, a do roku 2025 zgodnie z prognozami będzie rósł w tempie 4,2% rocznie. Sama produkcja surowców będzie również lekko rosła w najbliższych latach.

Przeszłość i przyszłość surowców tytanowych

Jak zmieniała się sytuacja, jeśli chodzi o surowce tytanowe, w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Ich produkcja rosła średnio o 3% rocznie, ale wzrost dotyczył tylko rutylu i ilmenitu; produkcja żużli tytanu spadła. Silny wpływ na rynek miały Chiny, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję ilmenitu. Między rokiem 2005 a 2015 zużycie ilmenitu do produkcji bieli tytanowej metodą siarczanową wzrosło aż o 80%, głównie za sprawą ogromnego zapotrzebowania na dwutlenek tytanu w Chinach.

W przyszłości przewidywane są duże zmiany, jeśli chodzi o wykorzystanie poszczególnych surowców. Podczas gdy w roku 2015 surowce do otrzymywania dwutlenku tytanu metodą chlorkową stanowiły 39% światowej produkcji, a metodą siarczanową – 44%, do 2025 surowce stosowane w metodzie chlorkowej będą stanowiły już prawie 50%, a te wykorzystywane przez metodę siarczanową spadną do zaledwie 30%.

Firmy i inwestycje

Obecnie na świecie jest ok. 60 dużych firm produkujących biel tytanową, z czego 42 ma siedzibę w Chinach. Chiny to największy na świecie producent dwutlenku tytanu – w roku 2015 ich udział w światowej produkcji wyniósł 40%.

Z powodu jednak nadprodukcji dwutlenku tytanu w ostatnich latach nie są obecnie planowane inwestycje w nowe fabryki. Kilku producentów z Chin planuje za to zastąpić instalacje do metody siarczanowej liniami wykorzystującymi metodę chlorkową. Prócz tego na świecie istnieją trzy duże obiekty wykorzystujące technologię, której nie można zaklasyfikować ani jako siarczanową ani chlorkową: fabryka WhiteRock Pigments w USA, Argex w Kanadzie i TNG w północnej Australii.

Farby, tworzywa sztuczne, papier

Jeśli chodzi o wykorzystanie, niemal cały produkowany dziś dwutlenek tytanu jest stosowany jako pigment. Oprócz tego jest też jednak kilka ciekawych zastosowań nie związanych z pigmentami, które stanowią 5% zużycia. Z kolei największym sektorem wykorzystania pigmentów na bazie dwutlenku tytanu są farby (55% światowego zużycia), rośnie jednak również udział tworzyw sztucznych (wzrost w tempie 3% rocznie w latach 2005-2015). Jeśli chodzi o przemysł papierowy – spadło zużycie papieru do druku, wzrosło za to wykorzystanie papierów dekoracyjnych. Ponadto zanotowano większe zużycie TiO2 do produkcji tuszów w przemyśle opakowaniowym.

Przyszłość rynku dwutlenku tytanu rysuje się w pozytywnym świetle. Rozwój ekonomiczny Ameryki Północnej i Japonii może sprawić, że wzrośnie również wykorzystanie TiO2. Rozwój w ogromnym stopniu napędzać będą również oczywiście Chiny. Według prognoz firmy Roskill zapotrzebowanie na dwutlenek tytanu do roku 2025 będzie rosło w tempie 4% rocznie – co jest bardzo dobrą wiadomością dla producentów.

Źródło: coatingsworld.com